Novosti
Poziv za podršku redovnom odgojno-obrazovnom procesu u BiH
- 17/12/2024
- Posted by: admin
- Category: Bez kategorije
Međunarodno udruženje “Interaktivne otvorene škole” (MIOS) Tuzla otvara poziv za podršku nastavnim praksama i projektima razvojnih timova škola. Podrška je usmjerena na redovan nastavni proces u osnovnim i srednjim školama, predškolskim ustanovama sa područja Bosne i Hercegovine, koji imaju želju da učenje i podučavanje unaprijede, te ponude one načine usvajanja znanja, vještina i stavova koji omogućavaju visok angažman učenika i učenica.
Podršku želimo usmjeriti na učenje i učešće učenika/ca – prateći identifikovane izazove/interese/potrebe, vodeći se ciljevima koje dugoročno želite ostvariti u odgojnom–obrazovnom procesu.
Prakse i projekti moraju biti usmjereni na razvoj ključnih pismenosti (čitalačka, matematička, prirodno-naučna) sa fokusom na potrebe učenika/ca slabijeg socio-ekonomskog statusa. Posebno smo zainteresirani i prednost dajemo praksama u nastavi koje koriste pristupe i metode nastave čime se postiže visok angažman učenika i učenica u nastavnom procesu, uključuju roditelje i zajednicu, te imaju jasno definisane ciljeve i metode procjene postignutog (evaluacija). Takođe, važno je da prakse budu održive i da mogu biti replicirane u drugim školama.
U nastavku teksta su navedene i opisane smjernice za prakse/projekte koje smo u prilici podržati.
KO SE MOŽE PRIJAVITI ZA OSTVARIVANJE PODRŠKE?
- Nastavno osoblje zaposleno u osnovnim i srednjim školama na području Bosne i Hercegovine (tim nastavnika/ca, školski razvojni tim);
- Voditelji/ce vrtićkih grupa predškolskih ustanova na području Bosne i Hercegovine.
Period realizacije praksi odnosno projekata: do 30.4.2025. godine. Za podršku se možete prijaviti sa praksama/projektima koje ste već započeli.
Oblasti za realizaciju praksi/projekata: Čitalačka, matematička i prirodno-naučna pismenost. Ove oblasti su ključne za osiguranje sveobuhvatnog obrazovanja i pripremu učenika/ca za buduće izazove.
Nastavne prakse
Nastavne prakse uključuju primjenu pristupa, metoda i tehnika u učionici (Servisno-Učenje, projektna nastava, interaktivne metode, saradničko učenje, primjena eksperimenata u nastavi, kamišibaj tehnika, nenasilna komunikacija, primjena digitalnih alata u nastavi…), čije su planiranje i implementacija prilagođeni potrebama učenika/ca, omogućavaju visok angažman učenika u učenju i podržavaju socijalne, emocionalne i kognitivne kapacitete učenika.
Cijenili bismo da planiranje sadrži i korake izrade profila odjeljenja te nastavni plani i program.
Prednost u podršci za realizaciju nastavnih praksi, u svrhu održivosti unapređenja kvaliteta nastavnog procesa, ćemo dati praksama koje budu planirane sa primjenom navedenih nastavnih metoda, ali nije isključivo. Inovacije imaju široku definiciju i polje djelovanja u odgojno-obrazovnom procesu i zbog toga želimo da potaknemo nastavu koja:
- pruža svrsishodan servis učenika u lokalnoj zajednici – usmjerava nas da budemo sigurni da su učeničke aktivnosti svrsishodne za ciljnu grupu (a time i za učenike i učenice) koja je iskazala određenu potrebu; omogućava učenje učenika/ca usmjereno na funkcionalnu primjenu naučenog (vodimo se preporukama Agencije za predškolsko osnovno i srednje obazovanje Bosne i Hercegovina za čitalačku, matematičku i prirodno naučnu pismenost učenika i učenica. Za više informacija posjetite web stranicu APOSO-a BiH.);
- ima jasnu vezu sa nastavnim planom i programom, kurikulumom sa ishodima učenja (službeni i propisani dokument za planiranje i realizaciju nastave) – ogleda se u a) planiranju i realizaciji redovnog nastavnog procesa i konkretnih aktivnosti u zajednici, b) omogućava postizanje mjerljivih ishoda učenja, c) koristi pristupe i metode realizacije adekvatne za iskustveno učenje učenika/ca i d) demonstrira cjelovit i timski pristup nastavnika različitih školskih premeta u realizaciji postavljenih ishoda učenja;
- uključuje proces refleksije – učenici, nastavni tim provode refleksiju tokom realizacije nastavne prakse kao kontinuiranog procesa koji se odvija prije, tokom i nakon realizacije nastavne prakse;
- uključuje partnerstvo u zajednici – prakse koje uključuju partnere i oslanjaju se na sinergijsko djelovanje više aktera (institucija, organizacija civilnog društva, državnih organa, preduzeća) koji djeluju u zajednici i koji mogu doprinijeti nastavi tj. konkretnoj nastavnoj praksi. Te veze doprinose održivosti nastavne prakse a time i učenju učenika i učenica;
- angažman učenika/ca – nastavna praksa je utemeljena na potrebama i potencijalima učenika i učenica,
- usmjerava na razmišljanje o ulozi učenika i učenica odnosno koji nivo njihove participacije želimo da postignemo te realizacija aktivnosti koje omogućavaju visok angažman učenika i učenica.
Projekti razvojnog tima škole
Ukoliko razvojni tim vaše škole želi pokrenuti projekat kojim će podržati opservirane izazove kod djece odnosno zadovoljiti interesima djece, cijenili bismo da temelji u planiranju projekta budu:
- Godišnji plan rada škole
- Razvojni plan škole
Partnerstvo i uključivanje roditelja
Važno je da ustanova odnosno nastavnici/ce uključuju partnere i roditelje kroz nastavne prakse i projekte, jer to jača zajedničku odgovornost za obrazovanje djece i doprinosi stvaranju podržavajuće i angažovane zajednice koja aktivno učestvuje u njihovom razvoju.
Primjer kako uključiti partnere iz lokalne zajednice i roditelje je kroz organizaciju zajedničkih radionica, volonterskih aktivnosti, susreta sa stručnjakom iz prakse i slično, što će omogućiti dodatne resurse, stručnost i podršku, te ojačati povezanost i zajednički rad na unapređenju obrazovnog procesa.
Praćenje i evaluacija
U svrhu verifikacije ishoda učenja kod učenika/ca, odnosno rezultate postavljenih ciljeva neophodno je zabilježiti polazište u praksi odnosno početnu opservaciju zbog koje ste se odlučili da provedete praksu/projekat, a zatim da odabirom adekvatne metode evaluacije izvršite analizu postignuća.
U ovom kontekstu, veoma su važne promjene koje ste uočili kod djece i da se te promjene mogu verificirati na jedan od načina koji su navedeni u opisu dokumentovanja.
Praćenje i evaluacija se provode kroz redovno prikupljanje podataka o napretku učenika i realizaciji aktivnosti.
Nastavnici/ce mogu koristiti različite metode evaluacije, kao što su testovi, ankete i opservacije, kako bi analizirali postignuća i identificirali područja za unapređenje.
Dokumentovanje
Dokumentovanje realizacije praksi i projekata uključuje vođenje evidencije o svim aktivnostima, kao što su nastavne pripreme, fotografije, video snimci, portofolio učenika/ca, potpisni spiskovi i slično.
Pozivamo vas da bilježite značajne izjave učenika/ca, roditelja, partnera i/ili kolega/ica koje vam ukazuju da ste na pravom putu i da ostvarujete ciljeve koje ste postavili. Biti će značajni u kontekstu verifikacije uspjeha, ali i u kontekstu promocije vašeg nastojanja da podržite djecu i doprinesete kvalitetu odgojno-obrazovnog procesa.
Promocija i vidljivost
U svrhu promocije aktivnosti škole, a takođe i kao jednog od načina dokumentovanja pozivamo vas da promovišete aktivnosti prakse/projekta/inicijative.
Prilikom promovisanja aktivnosti na web stranici odnosno društvenoj mreži škole, cijenili bismo i bili bismo zahvalni ukoliko biste isticali izjavu u nastavku:
„Praksa/projekat se provodi uz podršku Međunarodnog udruženja „Interaktivne otvorene škole“ Tuzla“.
Podrška u realizaciji nastavnih praksi/projekata
Konsultativna podrška
Konsultativna podrška uključuje redovne sastanke sa MIOS timom, radionice i individualne konsultacije kako bi osigurali uspješnu realizaciju nastavnih praksi i projekata, ali važno je istaknuti da inicijativa za konsultativnu podršku treba doći od nastavnika/ce kao pojedinca ili tima nastavnika/ca sa informacijom koji vid konsultativne podrške je potreban.
Materijalna podrška
Materijalna podrška obuhvata sredstva za nabavku nastavnih materijala i organizaciju aktivnosti koje doprinose realizaciji praksi i projekata. Svi troškovi moraju biti u vezi sa planiranim aktivnostima i transparentno evidentirani.
Vrsta troškova koju nismo u mogućnosti podržati u okviru praksi/projekata je oprema koja se evidentira kao stalno sredstvo na stanje školskog inventara.
Iznos podrške u okviru kojeg možemo podržati:
- realizaciju nastavnih praksi je 400,00 KM
- realizaciju projekata razvojnog tima škole je 600,00 KM.
Realizacija troškova podrške se vrši isključivo putem predračuna. MIOS Tuzla sa nastavnicima/ama dijeli ID broj. Nastavnici/ce obezbjeđuju predračun na ime i ID broj MIOS-a Tuzla za plaćanje. Nakon izvršene uplate, nastavnici/ce uz dogovor sa dobavljačem usluga, u roku od 7 dana, su u obavezi da MIOS-u Tuzla dostave orginalnu fakturu sa fiskalnim računom.
Proces prijave za podršku i obrasci za opise planiranih nastavnih praksi/projekata
Obrasci za opise planiranih nastavnih praksi/projekata omogućavaju detaljno planiranje i dokumentovanje aktivnosti koje planirate provesti, te osiguravaju jasnu strukturu i ciljeve za uspješnu realizaciju.
Obrazci za nastavne prakse
Obrazac za nastavnu pripremu: PREUZMI OBRAZAC
Ovaj obrazac primjenjujete ukoliko tokom jednog časa želite primjeniti određenu metodu/pristup/tehniku u radu s učenicima/ama.
Obrazac za opis nastavne prakse: PREUZMI OBRAZAC
Ovo je opšti obrazac za planiranje nastavnik praksi i koristite ga ukoliko kroz niz časova želite primjenivati istu ili različite vrste metoda/pristupa/tehnika u radu s učenicima/ama.
Obrazac za planiranje prakse Servisnog-Učenja: PREUZMI OBRAZAC
Ovaj obrazac primjenjujete ukoliko ste odabrali da kroz praksu želite primjeniti “Servsino-Učenje”
Obrazac za planiranje prakse Projektne nastave: PREUZMI OBRAZAC
Ovaj obrazac primjenjujete ukoliko ste odabrali da kroz praksu želite primjeniti “Projektnu nastavu”
Obrazac za projekat Razvojnog tima: PREUZMI OBRAZAC
Bili bismo vrlo zahvalni ako biste mogli biti što konkretniji prilikom opisa nastavnih praksi i projekata u kontekstu postavljenih pitanja. Time bismo osigurali da imamo sve potrebne informacije i izbjegli dodatne upite. Vaša preciznost i detaljnost u odgovorima značajno će doprinijeti efikasnijem i produktivnijem radu.
Vremenski rok za dostavljanje opisa nastavnih praksi/projekata
Cijenili bismo ukoliko biste opise praksi/projekata dostavili najkasnije do 24.12.2024. godine.
Dodatne informacije
Za sve dodatne informacije, tehničku podršku ili nejasnoće, budite slobodni da nas kontaktirate.
Kontakt osoba: Azra Musić, voditeljica programa/projekta;
Telefon: 061/141-409; E-mail: azra@ioskole.net.
Radujemo se nastavku saradnje i zajedničkom doprinosu kvalitetu obrazovanja.