Novosti
SAOPŠTENJE ZA JAVNOST POVODOM ODRŽANE IX KONFERENCIJE “OTVORENA ŠKOLA U ZAJEDNICI – ŠKOLA ZA SVE” NA TEMU: DRUŠTVENI UTICAJ I PROMJENE KOJIMA ŠKOLE DOPRINOSE U BH DRUŠTVU
- 12/02/2019
- Posted by: MIOS
- Category: Konferencije Novosti
Međunarodno udruženje “Interaktivne otvorene škole” Tuzla (MIOS) ponosno je na činjenicu da je 17. januara 2019. godine bilo domaćin IX Međunarodne konferencije “Otvorena škola u zajednici – škola za sve” na temu: “Društveni uticaj i promjene kojima škole doprinose BH društvu”. Konferencija je okupila brojne stručnjake, prosvjetne radnike, iz zemlje i regiona iz oblasti obrazovanja koji nastoje da obrazovanje u našoj zemlji učine boljim i kvalitetnijim.
Savremeni prosvjetni radnik, mora pomoći učenicima da iskoriste svoj potencijal do maksimuma i da bi se to ostvarilo prosvjetni radnici trebaju biti aktivni učesnici procesa transformacije obrazovanja. Na nivou Bosne i Hercegovine još smo između stvarnih potreba i zamišljene strategije obrazovnih vlasti koja bi trebala da pomogne. Društvo u kojemu škola postoji mora biti inspiracija za nastavničku kreativnost, ali i okruženje za realizaciju ideja koje nastaju u školi. Kad to savladamo onda smo u domenu obrazovanja sasvim uspjeli.
Nakon uvodne riječi direktorice MIOSa, Edine Malkić, koja je istakla da trebamo zajedno graditi ono što bi bilo najbolje rješenje za bosanskohercegovačko obrazovanje, usiljedila su plenarna izlaganja i diskusije na različite teme.
Na temu: „Obrazovanje u BiH – globalne i nacionalne perspektive “ govorili su:
- Jamele Rigolini, vodeći ekonomista i vođa programa u regionalnom uredu Svjetske banke za zapadni Balkan sa sjedištem u Beču
- Žaneta Džumhur, šefica Odjeljenja za standarde znanja-učeničkih postignuća i ocjenjivanje rezultata u predškolskom, osnovnom i srednjem obrazovanju, APOSO BiH, Sarajevo
- Lejla Dragnić, magistar ekonomskih nauka, nezavisni konsultant, Sarajevo
Na temu: “Multisektorske saradnje u obrazovanju kao preduslova u očekivanim promjenama“ govorili su:
- Hamdija Šetić, dopredsjednik Vijeća roditelja kantona Sarajevo, Sarajevo
- Sabina Sinanović-Ćatibušić, koordinatorica programa OO Kiseljak, Fondacija tuzlanske zajednice, Tuzla
- Dr.sci. Mulić dr Maida, direktorica Zavoda za javno zadravstvo Tuzlanskog kanton, Tuzla
- Jasmina Numanović, projekt menadžerica, Njemački centar za robotiku, Tuzla
Posljednja sesija na temu: „Rezilijentnost – potencijal za sveobuhvatnu podršku razvoju djece u obrazovanju“ okupila je izlagače:
- Dženana Ćudić, dipl. pedagog-psiholog, direktorica obdaništa „Aladin“, Tuzla
- Ivana Sadaić, dipl. psiholog, JU OŠ „Josipa Antuna Ćolnića“, Đakovo
Pored predstavnika osnovnih i srednjih škola sa područja Tuzlanskog kantona uključenih u projekat “Škole za sve”, Konferencija je okupila i predstavnike šire obrazovne javnosti, nevladinog sektora koji se bave obrazovanjem, Ministarstva obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona i Pedagoškog zavoda Tuzlanskog kantona, OSCE kancelarije u Tuzli, profesora i studenata Univerziteta u Tuzli i Udruženja Pedagoga Tuzlanskog kantona.
Na osnovu evaluacije Konferencije učesnici su mišljenja:
MIOS je izuzetno značajna organizacija za odgoj i obrazovanje na području Tuzlanskog kantona jer osluškuje potrebe sudionika u odgoju i obrazovanju prateći savremene zahtjeve življenja. Metodologije rada zasniva na savremenim naučnim dostignućima i time osnažuje nastavni kadar, jača njihove kompetencije i doprinosi komletnijem profesionalnom razvoju. Nijedna organizacija, institucija, ministarstvo nije organizovala ovaku konferenciju kroz jedan interdisciplinaran pristup u osvjetljavanju i razrješavanju problematike odgoja i obrazovanja. Zahvaljujući MIOS-u vjerujem i nadam se da odgoj i obrazovanje i generalno školstvo imaju šansu da se uzdignu do niva koji je potreban današnjoj djeci a samim tim i državi BiH.
Hvala MIOSU bez kojeg bi ja bila nekopletan profesionalac.
Ima potencijala, želje i volje. Imamo obrazovane ljude koji zaista pokušavaju u uslovima u kojima živimo. Mislim da smo na nekom zadovoljavajućem nivou. Ako ništa, mi informišemo djecu o savremenim tokovima a kada dođe do boljih materijalnih uslova doći se i do realizacije brojnih aktivnosti koje zahtijevaju potporu u smislu finansija, potpune rekonstrukcije obrazovnog sistema u kojem treba djeci da se omogući pristup informacijama, a opet to zahtijeva upotrebu savremene tehnologije što zavisi od opremljenosti škole. Međutim, u uslovima u kojim živimo, mislim da su djeca barem informisana o savremenim tokovima i načinima obrazovanja.
Konferencija se realizuje u okviru projekta „Škole za sve“ kojeg implementira Međunarodno udruženje „Interaktivne otvorene škole“ Tuzla u periodu od 2017. – 2019. godine u saradnji sa 42 osnovne i srednje škole sa područja Tuzlanskog kantona.
Glavni cilj ovog projekta je razvijanje demokratskih, otvorenih i inkluzivnih škola u procesu vaspitanja i obrazovanja svakog učenika tokom školovanja sa posebnim fokusom na učenike slabijeg socio-ekonomskog statusa i kroz aktivnosti koje su predviđene projektom želimo biti podrška školama da ostvare svoju primarnu ulogu, a to je vaspitno-obrazovni nastavni proces i jednaki uslovi obrazovanja za svu djecu.