Novosti
Saopćenje za javnost: Održana VII međunarodna konferencija „Aspekti unapređenja nastave prirodnih nauka u osnovnim i srednjim školama“
- 25/05/2017
- Posted by: MIOS
- Category: Konferencije Novosti
VII međunarodna konferencija, održana 22. i 23.5.2017.godine u Hotelu Mellain, je rezultat rada i saradnje MIOS-a, Udruženja tehničara za solidarnost i međunarodnu saradnju, RE.TE iz Torina i J.U. O.Š. „Safvet-beg Bašagić“ iz Breze sa prosvjetnim radnicima TK i ZE-DO kantona. Otvorena za širu javnost, usredotočila se na sudionike u odgojno-obrazovnom procesu iz oblasti prirodnih nauka, kao i predstavnike odgovornih institucija i tijela odgovornih za obrazovanje u Tuzlanskom, Zeničko-dobojskom, Sarajevskom i drugim kantonima, roditelja i učenika. Ovakav skup naučnika i prosvjetnih radnika iz zemlje i inostranstva je način za jačanje internacionalne saradnje u oblasti obrazovanja s ciljem unapređenja nastavnog procesa.
Tokom 2015., 2016. i 2017. godine, Međunarodno udruženje „Interaktivne otvorene škole“ Tuzla (MIOS) je implementiralo dva projekta, “Nauka čini svijet zanimljivim mjestom za učenje” i „Početni eksperimentalni pristup- poboljšanje kvalitete vještine nastavnika u prirodnim naukama“, gdje su predstavnici 17 osnovnih i srednjih škola sa područja Tuzlanskog kantona, 34 profesora/ice iz oblasti prirodnih nauka, imali priliku da učestvuju u edukacji o metodi PRISTUP: POČETNI EKSPERIMENT (engl. Starter Experiment Approach, SEA). Ova metoda podrazumijeva integriran pristup praktične nastave sa temeljnim teorijskim konceptima u prirodnim naukama kao i “Ponovno povezivanje” učeničkih svjetova: njihovog okruženja i škole što učenje u okviru nauka čini svrsishodnim i motivirajućim za njih.
Zatim, tokom 2016. i 2017.godine Međunarodno udruženje “Interaktivne otvorene škole” (MIOS Tuzla) u suradnji sa NGO RE.TE (Udruženje tehničara za solidarnost i međunarodnu saradnju) i JU OŠ “Safvet beg Bašagić” Breza realizira projekat: “Nauka za život” čiji je glavni cilj razvoj partnerske saradnje JU OŠ “Safvet beg Bašagić” i JU OŠ “Enver Čolaković“ iz Breze sa osnovnim školama Tuzlanskog kantona kroz razmjenu nastavne prakse i prezentaciju metodologije naučnog opismenjavanja učenika/ca razredne nastave koja je od 2009. godine prisutna u osnovnim školama u Brezi, a naročito u JU OŠ “Safvet beg Bašagić” u Brezi.
Konferenciji su prisustvovali predstavnici Pedagoškog zavoda TK, OSCE-a, UNTZ, učesnici edukacija o pristupima Početni eksperiment i Naučno opismenjavanje učenika razredne nastave, menadžment škola, učenici, profesori koji realiziraju nastavu u oblasti prirodnih nauka iz TK, ZE-DO kantona i Hercegovačko neretvanskog kantona.
Tokom dvodnevne konferencije, učesnici su imali priliku poslušati planarna izlaganja velikog broja stručnjaka:
- prof. Cinzia Messineo, direktorica Udruženjem tehničara za solidarnost i međunarodnu saradnju (NGO RE.TE) iz Torina
- prof dr. Damir Marjanović, rektor Međunarodnog Burch Univerziteta Sarajevo
- prof. Marco Falasca, INDIRE stručnjak, autor pristupa „Riječi nauke“, Italija
- prof. Juergen Schoenherr, predavač metodike znanosti i matematike, autor pristupa „Početni eksperiment“, Njemačka
- prof dr. Naim Syla, zamjenik dekana Fakulteta za prirodne nauke Univerziteta u Prištini
- prof. Antonella Bosco, Institut Galileo Ferraris, Settimo (Torino), Italja
- prof. Vincenzo Fogazza, Institut Galileo Ferraris, Settimo (Torino), Italja
Na plenarnim izlaganjima se diskutiralo o temama:
– koliko su nam bitne prirodne nauke
– načini unapređenja nastavnog procesa iz oblasti prirodnih nauka
– pristup: Početni eksperiment, način za razvijanje kritičkog mišljenje kod učenika kroz naučno opismenjavanje u višim razredima i iskustva iz svijeta tokom primenjene pristupa
– značaj opismenjavanja učenika od najranijeg uzrasta kroz metode kooperativnog učenja i metode Problem solving.
– načinima i alatima po EU standardima koji su primjenjivi u procesu naučnog opismenjavanja u inkluzivnom obrazovanju kao i značaju podjednakog angažmana svih aktera u proces naučnog opismenjavanja.
Tokom sesija, koje su vodile Mazalović Jasminka, J.U.O.Š. „Solina“ Tuzla, Zaimović Merisa, J.U.O.Š. „Safvet beg Bašagić“ Breza, Mujakić Vildana, J.U.O.Š. „Sjenjak“ Tuzla, Šahović Zumra, J.U.O.Š. „Sjenjak“ Tuzla, Ostojić Mara, J.U.O.Š. „Solina“ Tuzla, Dr.sc.Amela Softić, Odsjek za fiziku, Prirodno matematički fakultet Univerziteta u Tuzli, Dedić Zineta, J.U. Srednja medicinska škola Tuzla, Član presjedništva udruženja fizičara Tuzlanskog kantona, Ćorić Kajtaz Elma, II Gimnazija Mostar, Krešo Sanela, Srednja medicinska škola Mostar, učesnici su imali priliku:
– razmjeniti iskustva i rezultate s kojima su se susretali u proteklom periodu primjenujući pristupe iz sa edukacija koje su imali proći kroz navedene projekte
– upoznati se sa novim alatima za primjenu u oblastima prirodnih nauka s ciljem unaprijeđenja nastave;
– spoznati značaj primjene eksperimeneta u nastavi kao i upoznati se sa strategijama u podučavanju;
Doprinos u realizacije konferencije su takođe dali i učenici JU Srednje medicinske škole i JU OŠ Sjenjak Tuzla, koji su bili aktivni tokom diskusije u planarnom izlaganju prof.dr. Damira Marijanovića, kao i u paralelnim sesijama prezentirajući rad iz učionice iz oblasti prirodnih nauka sa primjenom eksperimenata.
Na kraju dvodnevne konferencije je dodjeljena oprema za ukupno 14 škola iz Tuzlanskog kantona, u ukupnom iznosu od 17.798,16 KM koje su učestvovale u realizaciji projekta „Početni eksperiment – poboljšanje kvalitete vještine nastavnika u prirodnim naukama“ kao i za 9 škola iz Tuzlanskog kantona i Breze u ukupnoj vrojednosti od 2.049,47 KM koje su učestvovale u realizaciji projekta „Nauka za život“.
Međunarodno udruženje „Interaktivne otvorene škole“ Tuzla se ovom prilikom zahvaljuje partnerima u organizaciji, J.U. O.Š. „Safvet-beg Bašagić“ i NGO RE.TE. iz Torina, svim izlagačima, voditeljicama sesija kao i svim učesnicima konferencije.
Materijale sa plenarnih izlaganja i sesija možete preuzeti ovdje.