Novosti
Utisci sa IV Konferencije otvorenih škola u zajednici…
- 12/12/2012
- Posted by: MIOS
- Category: Konferencije Novosti
Međunarodno udruženje “Interaktivne otvorene škole” je tokom 08. decembra 2012. g. realiziralo jednodnevnu Konferenciju koja je okupila učesnike/ce iz osiječko – baranjske županije (Osijek, Đakovo, Dalj), Novog Sada, Beograd i škola Tuzlanskog kantona. Mjesto dešavanja je bio hotel Tuzla.
Tema IV konferencije je bila “Aktuelnost koncepta otvorene škole u zajednici u obrazovnoj politici i praksi” sa glavnim ciljem da ustanovimo koje mehanizme i prostor u obrazovnom sistemu tri države postoji kako bi razvijali koncept otvorenih škola u zajednici.
Tokom IV konfernecije organizovano je niz plenarnih predavanja, interaktivnih radionica i panel diskusija. Učesnike/ce su predstavljali učenici/ce, roditelji, nastavnici/ce i manadžment škola. Bilo je prisutno 230 učesnika/ca.
Veliku podršku pri realizaciji radionice dali su treneri i trenerice iz MIOS-a ali i partnerskih organizacija/institucija:
Pedagoški Zavod Tuzlanskog Kantona, BiH;
Fondaciju Tuzlanske Zajednice, Tuzla, BiH;
Interaktivne otvorene škole Novi Sad, Srbija,
Pomoć deci, Beograd, Srbija;
Interaktivne otvorene škole Osijek, Hrvatska;
Udruženje Vijeća škola i roditelja TK, Tuzla, BiH;
Udruženje TIMES, Tuzla, BiH;
Udruženje “U plusu” – udruženje za odgovorno upravljanje ličnim finansijama, Tuzla, BiH;
Fondacija za kreativni razvoj, Sarajevo, BiH,
Predstavnica ispred Koalicije za pravično obrazovanje.
IV konferenciju je otvorila Edina Malkić, direktorica Udruženja, gosp. Nađa Avdibašić-Vukadinović, Ministrica obrazovanja, nauke, kulture i sporta TK te gosp. Sead Jahić, savjetnik Pedagoškog zavoda TK (ispred menadžmenta Pedagoškog Zavoda).
Uvodno predavanje “Otvoreno obrazovanje u zajendici” a koji je predstavljao okvir daljoj analizi teme konferencije, dao je gosp Csaba Lorinczi, GlobEd, Kanada koji je začetnik koncepta otvorenih škola i centara u zajednici u J-I Evropi tokom 90-tih godina.
Teme plenarnih predavanja su koje su realizirane tokom konferencije su bile fokusirane na sistemske mogućnosti uvođenja koncepta otvorenog obrazovanja u obrazovni sistem TK, mogućnosti virtuelnog partnerstva škola – porodica te kako sami možemo biti dio malih promjena koje će doprinijeti velikoj slici u društvu.
Radionice su dale priliku učesnicima/ama da se upoznaju, razgovaraju i dijele ideje u oblasti servisnog učenja i razvoja aktivizma kod učenika/ca, partnerstva škole i zajednice, kvaliteta roditeljskog uključivanja u rad škole, sarvisa koje škola može nuditi članovima/cama zajednice, razvoja osnova poduzetništva u osnovnim školama putem Aflatoun programa te kako uvažavati i uvoditi promjene te biti spreman/na da se istim prilagođavamo.
Poseban segment konferencije su bila iskustva međuškolskih projekata Tuzla-Osijek-Novi Sad te projetne nastave učenika srednje mješovite škole Kalesija, koji su svojim iskustvima, doživljajima i šarenilom očiglednih sredstava dokazali da inovacije u nastavi pomažu učenicima u kvalitetnijem učenju i primjeni znanja.
Zahvaljujemo se direktnim realizatorima aktivnosti konferencije ali naravno i učesnicima iz tri države koji su bili dali visok značaj manifestaciji ovog tipa. Čak niti snježne padavine nisu uznemirile ili pokvarile ugođaj i raspoloženje koje je vladalo tokom subote.
Zahvaljujemo se donatorima Freudenberg Fondaciji, Charles Stuart Mott Fondaciji, Rosa Luxemburg Fondaciji, Američkoj Ambasadi u Bosni i Hercegovini uz čiju podršku i saradanju ova Konferencija je bila moguća.
Iz MIOS-a smo bogatiji za nova iskustva, za nova članstva i nova partnerstva što nam daje optimističan poticaj za sledeću godinu.
U MIOS-u smo bogatiji za nova iskustva, za nova članstva i nova partnerstva što nam daje optimističan poticaj za sledeću godinu.
Fotografije s konferencije se nalaze ovdje
Želimo Vam uspješan nastavaka rada a mi ćemo sigurno Vas pratiti i biti podrška.
MIOS tim