Novosti
101.204,77 KM INVESTICIJA U 6 OSNOVNIH ŠKOLA TUZLANSKOG KANTONA
- 04/07/2022
- Posted by: MIOS
- Category: Novosti
Međunarodno udruženje “Interaktivne otvorene škole” (MIOS) Tuzla, u saradnji sa 6 osnovnih škola Tuzlanskog kantona, 3 sa područija grada Tuzla (JU OŠ “Miladije”, JU OŠ “Kreka” i JU OŠ “Kiseljak”) i 3 sa područija grada Živinice (JU OŠ “Živinice Gornje”, JU Prva osnovna škola Živinice i JU OŠ “Đurđevik”), provodi projekat “1 kvadratni kilometar obrazovanja”.
Sa realizacijom projekta se započelo u septembru 2020. godine.
Krenuli smo od pitanja: “Kako bismo mogli omogućiti dugoročnu, cjelovitu podršku u učenju i razvoju djece, a naročito djece koja dolaze iz porodica opterećenih siromaštvom, niskim roditeljskim vještinama, da bismo razvijali vještine, znanja i primjenjivost istih u svakodnevnom životu?”.
Model gradi zajedničku odgovornost svih za odgoj i obrazovanje. Jedan kvadratni kilometar okuplja partnere koji se nalaze na tom definisanom području a koji dijele odgovornost brige i podrške djeci i mladima u odgoju i obrazovanju. Tu su uključeni svi, od javnih istitucija kao npr. centra za socijalni rad, zavoda, gradske uprave, zdravstvenih institucija zatim privrednih društava, do resursnih centara, udruženja građana koji mogu doprinijeti u procesu ostvarivanja prava na obrazovanje, učenja djece i mladih utemeljeno na naučnim saznajama.
Fokus je na zajedničkom promišljanju kakav odgoj i obrazovanje želimo, koje akcije poduzimamo i kako znamo da idemo ka postavljenim ciljevima.
Izazovi s kojima se susreću djeca i roditelji prevazilaze mogućnosti (djelatnost i vještine) škole da odgovori na iste, pa time i rješenja prevazilaze zidove škole ili bilo koje druge institucije i postaje zajednička tema škole i lokalne zajednice.
Dugoročan rad na izazovima kako bi proizveli smislenu promjenu u životima djece i njihovih roditelja podrazumijeva određena finansijska ulaganja, određen stepen fleksibilnosti u usmjeravanju/potrošnji tih sredstava. Od početka realizacije projekta, uz finansijsku podršku donatora, Federalnog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj, Njemačka I Freudenberg fondacije, Njemačka, Međunarodno udruženje “Interaktivne otvorene škole” (MIOS) Tuzla je obezbijedilo jedinstven razvojni budžet za rad i realizaciju aktivnosti pedagoške radionice unutar kvadratnog kilometra obrazovanja.
U okviru razvojnog budžeta za razvoj modela pedagoške radionice unutar kvadratnog kilometra obrazovanja, obezbijeđen je određen iznos sredstava na godišnjem nivou za svaku od partnerskih škola projekta, do kraja 2023. godine.
U periodu od aprila 2021. do juna 2022. godine, druga razvojna godina modela, u 6 osnovnih škola Tuzlanskog kantona, investirano je ukupno 101.204,77 KM:
- JU OŠ “Miladije” – 17.580,13 KM
- JU OŠ “Kreka” – 15.277,27 KM
- JU OŠ “Kiseljak” – 20.157,88 KM
- JU OŠ “Živinice Gornje” – 12.911,80 KM
- JU OŠ “Đurđevik” – 19.610,19 KM
- JU Prva osnovna škola Živinice – 15.667,50 KM
Od aprila 2021 – juna 2022. godine:
- 6 obrazovnih mreža je izgrađeno i prošireno. Obrazovne mreže čine akteri koji dolaze iz svih sfera društvenog života i koji imaju zajedničku misiju u rješavanju izazova djece i mladih u jednom kvadratnom kilometru obrazovanja.
- 6 škola je opremljeno sa bibliotekarskom građom i informatičkom opremom.
- 3 kutka za čitanje unutar škola je uređeno. U JU OŠ “Đurđevik” centralnom objektu I 3 područne škole, ta praksa je planirana u novoj školskoj godini s ciljem kreiranja prostora za čitanje i aktivnosti vannastavnog procesa za učenike/ce;
- 100 roditelja učenika/ca iz 4 osnovne su imali priliku da se obrazuju o važnosti razvijanja čitalačke pismenosti i strategijama o tome kako kod kuće mogu doprinijeti razvijanju čitalačke pismenosti kod učenika/ca.
Izjava roditelja: “Sada znam da nisam sama. Osvjestila sam da imam iste izazove kao i drugi roditelji.”
Izjava roditelja: “Odmah ću razgovarati sa svojim djetetom o njegovim i mojim očekivanjima od njegovog školovanja”
Izjava roditelja: “U narednom periodu ću raditi na sebi da pustim dijete da samo podvlači bitno kada uči neku lekciju. Usmjeravati ću ga da čita i analizira pročitano.”
Izjava roditelja: “Umjesto autića, naredni put ću svom sinu pokloniti knjigu.”
- 72 nastavnika/ce su kreirali/e i testirali/e pedagoška rješenja s ciljem kreiranja uslova učenja u kojima sva djeca imaju jednake prilike za rast, razvoj i učenje. Pedagoška rješenja koja su se pokazala uspješna i koja su dala pozitivne rezultate kod učenika/ca su postale održive prakse unutar škola: podrška u opismenjavanju učenika/ca kroz rad biblioteke, izrada i korištenje didaktičkog materijala za početno opismenjavanje učenika/ca, kreiranje prilagođenih udžbenika/ca, pristup nastavnika/ca da zajednički i u saradnji sa partnerima iz lokalne zajednice rade na prevazilaženju izazova s kojima se susreću djeca i roditelji.
Izjava nastavnice: “Kada sam vidjela uspjeh kod djeteta, željela sam da poletim od sreće”.
Izjava nastavnice: “Usavršila sam svoj način i pristup u radu. U svom budućem radu, primarni fokus u planiranju i realizaciji nastavnog procesa će biti inetersi, potencijali i potrebe djeteta.”
Izjava roditelja: “Hvala MIOS-u Tuzla na materijalima koje sada djeca imaju priliku da koriste i koji im olakšava učenje.”
- 25 predstavnika/ca razvojnih timova su imali/e priliku da se stručno usavršavaju u oblasti kreiranja i provođenja kampanje i projekt menadžementa, nakon čega su kreirali/e i proveli/e školske kampanje o važnosti razvijanja čitalačke pismenosti.
- 106 nastavnika/ca su, prema interesima i potrebi za usavršavanjem vlastitih stručnih kompetncija za rad sa učenicima/ama, prisustvovali/e edukacijama na teme: Projektna nastava, Servsino-Učenje, Samopouzdanje učenika/ca, Socio-emocionalna klima u razrednoj zajednici, Govorno-jezičke teškoće kod učenika/ca, Alat za početno opismenjavanje učenika/ca razredne nastave….
- 520 učenika/ca su imali/e priliku da kroz učenje van škole, terensku i istraživačku nastavu, Projektnu nastavu, Servisno-Učenje, različite oblike rada u učionici, razvijaju svjesnost o vlastitim snagama i time unaprijeđuju samopouzdanje, razvijaju vještine timskog rada, smisleno uče, unaprijeđuju međuvršnjačke odnose, kao i odnose sa nastavnicima/ama i roditeljima, identifikuju vlastitu ulogu u lokalnoj zajednici…
Izjava učenika: “Sada imam više hrabrosti da istupim, da javno govorim, da prezentujem pred većim brojem osoba.”
Izjava učenice: “Kroz rad sa maskama, kroz dramu, bilo mi je lakše da izrazim svoje osjećanje.”
Izjava učenika: “Osjećam se sretno što sam naučio šta zajednici treba, što sam izašao iz škole i što sam mogao da pomognem tamo gdje je zajednici bilo potrebno.”
Saradnjom, zajedničkim trudom i zalaganjem, tokom protekle godine provedene su mnoge uspješne i manje uspješne prakse, koje su u svom fokusu djelovanja imale potencijale učenika/ca.
Sada slijedi period odmora i slavlje ostvarenih uspjeha! Dijelimo zahvalnost prema prosvjetnim radnicima/ama, roditeljima i učenicima/ama.
Radujemo se nastavku saradnje, novim iskustvima, učenju i nastavku kreiranja okruženja koje potiče i podržava svako dijete u zajednici.