Novosti
REALIZOVANA EDUKACIJA O MODELU NENASILNE KOMUNIKACIJE ZA ŠKOLE UKLJUČENE U PROJEKAT: “PRIMJENA METODA ZA OSTVARIVANJE NENASILNE KOMUNIKACIJE U ŠKOLSKIM ZAJEDNICAMA TK”
- 21/02/2019
- Posted by: MIOS
- Category: Novosti
Uz podršku Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke (FMON) u periodu od decembra 2018. do februara 2019. godine Međunarodno udruženje “Interaktivne otvorene škole” (MIOS) Tuzla je realizovao edukacije za nastavno osoblje osnovnih i srednjih škola sa područja TK koje su se uključile u aktivnosti projekta “Primjena metoda za ostvarivanje nenasilne komunikacije u školskim zajednicama Tuzlanskog kantona”.
Edukacija je organizovana za dva nivoa: napredni nivo edukacije bio je namijenjen školama koje već treću godinu produbljuju i razvijaju svoje kompetencije u duhu nenasilne komunikacije i bazični nivo edukacije namijenjen školama koje se tek upoznaju sa modelom Nenasilne komunikacije po Marshall Rosenbergu. Do sada je 19 škola bilo u prilici da se upozna sa modelom i da isti primjene u praksi, od čega je 13 osnovnih, 5 srednjih škola i 1 predškolska ustanova sa područja Tuzlanskog kantona.
Edukacije su imale za cilj da dodatno unaprijede kompetencije prosvjetnih radnika/ca u primjeni obrazaca nenasilne komunikacije koristeći se provjereno učinkovitim motodama modela Nenasilne komunikacije Marshall Rosenberga. To kasnije doprinosi smanjenju nasilnog ponašanja u školama jer će učesnici/ce stečeno znanje primjenjivati u školskim zajednicama. Tokom 4 dana edukacije učesnici/ce bazičnog nivoa edukacije su bili/e u prilici da se upoznaju sa modelom kroz četiri koraka nenasilne komunikacije: opažanje, osjećaj, potreba i strategija kao i da vježbaju empatijsko povezivanje i vođenje empatijskih razgovora dok su učesnici/ce naprednog nivoa su radili/e na produbljivanju modela kroz sistemski koncenzus, preuzimanje odgovornosti i vježbanje davanja feedbacka na nenasilan način.
Nakon edukacije učesnicima/cama je dat zadatak u praksi – implementiranje naučenih metoda nenasilne komunikacije u školske zajednice kroz kreiranje nastavnih priprema i didaktičkih materijala na radionicama i časovima odjeljenske zajednice unutar škola. Nakon implementacije zadatka u praksi planiran je susret refleksije za svaki nivo edukacije posebno, kada će učesnici/e imati osvrt na urađeno ali i razmijeniti iskustva o uticaju modela nenasilne komunikacije na učenike/ce. Susreti refleksije su planirani za drugu polovinu mjeseca marta, što je i posljednja projektna aktivnost, kada će učesnicima/cama biti dodijeljeni certifikati i zahvalnice za učešće u projektu.