Novosti
POZIV za dostavljanje ponuda za evaluaciju vezanih projekata „Demokratski razvoj škola“ 2014. – 2016. i „Škole za inkluziju“ 2017. – 2019.
- 11/02/2019
- Posted by: MIOS
- Category: Novosti

Međunarodno udruženje „Interaktivne otvorene škole“ Tuzla (u daljem tekstu MIOS Tuzla) je kao lokalna partnerska organizacija u partnerstvu sa Freudenberg fondacijom, Njemačka i uz finansijsku podršku Freudenberg fondacije i Federalnog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj, Njemačka na području Tuzlanskog kantona provodilo dva projekta u sektoru formalnog obrazovanja:
- „Demokratski razvoj škola“ koji se dešavao u vremenskom periodu novembar 2014. god. – decembar 2016. god.;
- „Škole za inkluziju“ koji se dešavao u vremenskom periodu januar 2017. god. – decembar 2019. god. (još uvijek u procesu realizacije).
Oba projekata su povezana i realizirana u osnovnim i srednjim školama sa područja Tuzlanskog kantona, Bosna i Hercegovina. U prvom ciklusu obuhvaćeno je 30 škola (20 osnovnih i 10 srednjih) a u drugom taj broj je povećan sa 10 škola.
Oba projekta su podržavala organizacioni razvoj prema modelu otvorene škole u zajednici na tri nivoa:
- jačanje školskih razvojnih timova škola,
- osnaživanje nastavnika u metodama i alatima za unapređenje nastavnog procesa,
- umrežavanje škola u pravcu razmjene uspješnih praksi.
Nastavno osoblje je prolazilo kroz modularne obuke o metodama, pristupima, alatima koji podržavaju pristup usmjeren prema djetetu, funkcionalnim znanjima i vještinama. Kroz edukativne susrete i praktičnu primjenu nastavno osoblje je osnaženo da proširi proces učenja unutar zajednice.
Umrežavanje je bila prilika i prostor za razmjenu uspješnih projekata, nastavnih ideja, kontakata ili fokusiranje na slične potrebe/teme uvažavajući specifičnosti osnovnih i srednjih škola i uzajamno učenje.
Dodatno tokom dva ciklusa projekta osnovan je Međunarodni interaktivni otvoreni centar d.o.o. (u daljem tekstu MIOC d.o.o.).
Prateći
aktuelna dešavanja i tokove u današnjem obrazovanju u BiH i šire, ali i
jačajući vlastite kapacitete i stručnost kroz godine postojanja, MIOS je
prepoznao potrebu za osnivanje jedinstvene ustanove, koja bi pružala široku
lepezu usluga edukacije, savjetovanja i podrške školama i drugim ustanovama i
institucijama koje rade sa djecom, kao i samoj djeci i njihovim roditeljima.
Svrha je dodatno jačanje vlastitih kompetencija, graditi iskustva i širiti
znanja ciljnih grupa u
projektu i izgradnji programa obrazovanja za djecu i odrasle. Centar
je izgradio inovativan koncept koji odgovara na rastuće potrebe za
profesionalnom edukacijom i usavršavanjem nastavnika, učenika, roditelja, te
odgovarajuće servise koji omogućavaju razvoj škola. Centar je savremeno opremljen, koja omogućava
realizaciju razvijenih servisa.
Svrha i cilj evaluacije
Evaluacija gore navedenih i opisanih projekata treba da utvrdi ispunjenje postavljenih projektnih ciljeva i nivo uticaja na korisničke grupe, zatim da identifikuje jake i slabe strane korištenih strategija i metoda. Na taj način bi se dobile preporuke za dalji rad MIOS-a u obrazovanju: podrška otvorenim školama u zajednici, podrška nastavnicima, i procesu razvoja podržavajućih mehanizama za učenje svakog djeteta.
Konkretnije, evaluacijom želimo da:
- utvrdimo na kojem nivou se nalaze škole uključene u navedenim projektima kada je u pitanju model Otvorena škola u zajednici uvažavajući Standarde otvorenih škola u zajednici kao polazna slika i pravac transformacije škola;
- istražimo koliko i u kojoj mjeri su relevantni i održivi školski programi podrške djeci koja se suočavaju sa socio-ekonomskim barijerama tokom školovanja. Školski programi imaju za cilj izgradnju funkcionalnog znanja i vještina za dalje školovanje i/ili život. Komponente programa su: 1. nastavni proces i vannastavne aktivnosti, 2. resursi za učenje kojima škola raspolaže, 3. saradnja sa roditeljima kao podrške učenju vlastite djeci kod kuće ili u odjeljenskoj zajednici, 4. saradnji škole i lokalne zajednice oko rješenja i strategija kako mogu podržati djecu u učenju i razvoju;
- istražimo doseg MIOC d.o.o. kao centra inovacija u metodama učenja koje je ponudio u obrazovnom sistemu i za ciljne grupe koje je identificirao u sopstvenom opsegu rada.
Rezultate evaluacije MIOS Tuzla će koristiti za unaprijeđenje postojećih i razvijanje novih programa unutar organizacije. Dobivene rezultate evaluacije također će koristiti i Freudenberg fondacija kao smjernice za planiranje dalje podrške lokalnom partneru u obezbjeđenju održivih promjena u obrazovnom sistemu.
Sa obzirom da želimo dobiti uvide u uspješnost realizacije projekta, rezultate tj. krajnje ishode i uvide šta treba modificirati za sledeće projektne cikluse bitni su nam sledeći kriterije evaluacije:
- Relevantnost
- Efektivnost
- Efikasnost
- Održivost
Relevantnost
Procjeniti međusobnu usaglašenost i logiku projektnih ciljeva, metodologije i realiziranih aktivnosti – da li je odabrana metodologija prikladna ciljevima i ciljanim grupama, šta funkcioniše, šta je od aktivnosti najefektivnije, šta nema nikakvog uticaja.
Efektivnost
Procjeniti u kojoj mjeri je realizacija projektnih aktivnosti doprinijela ostvarenju postavljenih ciljeva i pokazati u kolikoj mjeri je projekat imao uticaj na korisnike i ciljnu skupinu. Neophodno je definisati područija gdje su promjene najvidljivije i gdje je ostvaren uspjeh, kao i izazove u realizaciji.
Efikasnost
Analizirati način provođenja projektnom planiranih aktivnosti u praksi, a koji se odnose na saradnju, interakciju, komunikaciju i reakcije na izazove.
Održivost
Odrediti da li će i u kolikoj mjeri rezultati ostvareni projektom nastaviti imati uticaj na korisnike projekta i ciljnu skupinu nakon završetka projekta.
Zadatak i metodologija evaluacije
Od evaluatora se očekuje da izradi detaljan plan evaluacije, te da definiše jasne kvantitativne i kvalitativne pokazatelje kojima će se mjeriti uticaj projektnih aktivnosti, a sve u saradnji sa projektnim timom MIOS-a Tuzla. Evaluacija će obuhvatiti period od novembra 2014. do marta 2019. godine na geografskom području Tuzlanskog kantona, ukupno 12 općina i 42 škole (osnovne i srednje).
Proces evaluacije će obuhvatiti sljedeće faze:
- Detaljna izrada plana evaluacije, vremenski okvir i faze.
- Pregled postojeće projektne dokumentacije.
- Intervjui i terenske posjete školama koje su uključene u realizaciju projekta (ukupno 42 osnovne i srednje škole) sa područja 12 općina Tuzlanskog kantona.
- Kvalitativno opažanje kao i kvantitativna analiza putem testiranja znanja, kompetencija i vještina ciljnih grupa.
- Sveobuhvatni online upitnik za sve učesnike projekta koji su uključeni u proces razvoja otvorene škole u zajednici.
- Studiju slučaja: minimalno dvije: jedna iz osnovne i jedna iz srednje škole.
- Analiza prikupljenih podataka u završni izvještaj.
Vremenski okvir evaluacije
Početak evaluacije je 1. aprila 2019. godine.
Nacrt izvještaja evaluacije se očekuje u 28. juna 2019. godine.
Finalni izvještaj evaluacije predati naručiocu do 16. septembra 2019. godine.
Tokom ukupno 18 radnih dana evaluator/ica treba da obavi sljedeće poslove:
- upoznavanje sa projektom kroz analizu projektne dokumentacije sa osobljem MIOS-a Tuzla, izrada detaljnog plana evaluacije sa opisom metodološkog pristupa, indikatora koji će biti korišteni, ciljnom grupom i detaljnim planom aktivnosti u procesu evaluacije – 3 dana (krajnji rok: 19. april 2019. god.);
- intervjui, terenske posjete i studije slučaja, on line upitnik – 7 dana (krajnji rok: 31. maj 2019. god.);
- izrada nacrta evaluacijskog izvještaja na engleskom jeziku (maksimalno 40 stranica, single spacing, font: 12, Times New Roman) – 6 dana (krajnji rok: 28. jun 2019. god.);
- feedback MIOS-a Tuzla i Freudenberg fondacije na nacrt izvještaja i izrada finalnog evaluacijskog izvještaja –1 dan (krajnji rok: 16. septembra 2019. god.);
- prezentacija finalnog evaluacijskog izvještaja osoblju MIOS-a Tuzla – 1 dan (krajnji rok: 16. septembra 2019. god.).
Produkti evaluacije
Kao finalni produkt evaluacije se očekuje izvještaj sa svim prilozima koji potkrepljuju realizaciju evaluacijom planiranih aktivnosti. To podrazumjeva dostavljanje sljedeće dokumentacije:
- spisak i opis svih aktivnosti koje je evaluator/ica trebao/la uraditi tokom evaluacije,
- nacrt i finalni evaluacijski izvještaj u okviru kojih su prezentirani rezultati evaluacije u skladu sa ToR-om, na bosanskom i engleskom jeziku,
- radni materijal nastao u toku realizacije evaluacije koji se smatraju prilozima izvještaja (upitnici, zapisnici, potpisni spiskovi, transkripti).
Profil evaluatora
Na ovom zadatku će biti angažovana dva evaluatora i to:
- Glavni (vodeći) evalutor iz Njemačke, za čiji angažman je odgovorna njemačka Freudenberg fondacija. Glavni evaluator će biti odgovoran za pripremni i finalni izvještaj evaluacije.
- Evaluator saradnik će biti angažovan iz BiH, za čiji angažman je odgovoran MIOS Tuzla. Evaluator saradnik će, u dogovoru sa glavnim evaluatorom pisati dijelove finalnog izvještaja te obavljati druge aktivnosti koje evaluatori međusobno dogovore.
Angažovani evaluatori trebaju imati sljedeće karakteristike:
- visoka stručna sprema,
- poznavanje načina funkcionisanja nevladinih organizacija,
- poznavanje standarda evaluacije,
- obavezno poznavanje engleskog jezika,
- posjedovanje vozačke dozvole B kategorije,
- iskustvo u realizaciji minimalno 5 evaluacija (minimalno dvije u okviru sektoru formalnog obrazovanja),
- spremnost na timski rad, kooperativnost, razvijene komunikacijske vještine, fleksibilnost u organizaciji vremena.
Troškovi evaluacije
Predviđen je honorar za izvršene usluge koje će realizirati glavni evaluator iz Njemačke, a koje će biti isplaćene nakon dostavljanja finalnog izvještaja evaluacije. Honorar ne uključuje troškove prevoza, smještaja i terenskih posjeta.
Predviđen je honorar za izvršene usluge koje će realizirati evaluator-saradnik iz BiH, koje će takođe biti isplaćene nakon dostavljanja finalnog izvještaja evaluacije. Honorar ne uključuje troškove prevoza, smještaja i terenskih posjeta.
Dostavljanje prijava
Potrebna dokumentacija:
- biografija sa opisom relevantnog iskustva;
- preporuka;
- ponuda sa opisom metodološkog pristupa koji će biti korišten tokom evaluacije, očekivanim honorarom i drugim detaljima relevantnim za odlučivanje u procesu apliciranja.
Napomena: troškove putovanja, smještaja, ishrane, terenskih posjeta pokriva MIOS Tuzla a prema pravilima koji regulišu način isplaćivanja ovih troškova.
Rok za dostavljanje prijava: 15.03.2019. do 23:59.
Ponude za glavnog evaluatora iz SR Njemačke zainteresirani kandidati trebaju poslati na e-mail adresu monivito@arcor.de
Ponude za evaluatora saradnika iz Bosne i Hercegovine zainteresirani kandidati trebaju poslati na e-mail adresu muios@bih.net.ba
Dokumentaciju dostaviti isključivo elektronski na mail: muios@bih.net.ba
Naznaka u subjektu poruke: Evaluacija 2019.
Nepotpune i neblagovremene prijave se neće uzimati u razmatranje.
Svi prijavljeni će najkasnije do 25.03.2019. godine putem mail-a biti obaviješteni o rezultatima odabira, a odabrani kandidat će biti pozvan na razgovor.
Napomena: sa odabranim kandidatima će se obaviti dodatno usaglašavanje metodologije i toka evaluacije.
Ovdje možete preuzeti kompleten tekst poziva: