Novosti
ODRŽANA STRUČNA EKSKURZIJA “PUT KROZ VRIJEME VOZOM”
- 24/04/2018
- Posted by: MIOS
- Category: Novosti
Međunarodno udruženje „Interaktivne otvorene škole“ Tuzla u partnerstvu sa JU Zavodom za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa TK , u subotu 21. aprila 2018. godine su za 60 putnika, prosvjetnih radnika/ca, članova MIOS-a i saradnika Zavoda, organizovali petu po redu stručnu ekskurziju „Put kroz vrijeme vozom“ iz Tuzle u Doboj i Banjaluku.
Ekskurzija je započela okupljanjem na Željezničkoj stanici Tuzla u 04:45h, a redovni lokalni voz za Doboj je krenuo u 04:55h. Ovim vozom je probuđena nostalgija za neka prošla vremena, dok su s modernim Talgo vozom, kojima su učesnici ekskurzije prevezeni iz Doboja u Banjaluku, željeznice pokazale da idu u korak s modernim tehnologijama.
Po dolasku u Doboj, nakon jutarnje kafe pauze, prva destinacija koja nas je dočekala svakako je bila Dobojska Tvrđava ili kako je Dobojlije još nazivaju “Gradina”. Brojna arheološka istraživanja dokazuju da je gradnja ove tvrđave počela u XIII vijeku a mnogobrojni napadi vojnih posada ostavili su traga kroz periode nadograđivanja i popravljanja Tvrđave tokom ratovanja hladnim oružjem. Predavanje o Starom gradu Doboju održao uposlenik TO Doboj i mr. sc Rusmir Djedović, stručni saradnik u Zavodu.
Ekskurzija je Talgo vozom stigla u Banjaluku u 11:15h, te se gradskim prijevozom prevezla do centra grada. Prvo je posjećen Muzej Republike Srpske, gdje su kustosi upriličili stručno vođenje kroz stalnu postavku muzeja. Učesnici/ce su imali priliku da pogledaju stalnu postavku Muzeja RS koja je posjetioce upoznala sa razdobljem od daleke prošlosti do završetka Drugog svjetskog rata. Prostor stalne postavke konceptualno je podijeljen na postavke Odjeljenja za materijalnu kulturu koga čine: Osjek za arheologiju, Odsjek za istoriju, Odsjek za etnologiju i etnografiju, Odsjek za istoriju umjetnosti i Prirodnjački odsjek.
Nakon Muzeja, ekskurzija se nastavila posjetom Ferhadija džamiji, gdje je putnicima iz Tuzle dobrodošlicu poželio predsjednik Medžlisa IZ Banjaluka Kasim Mujičić, koji je održao i kratko predavanje o historijatu Ferhadije, njenom rušenju i ponovnom uzdizanju. Džamija je odlukom Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine proglašena nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine. Izgrađena je 1579. godine u klasičnom otomanskom stilu i predstavlja jedno od najuspješnijih arhitektonskih ostvarenja bosanske arhitekture 16. vijeka. Njen arhitekta je nepoznat ali je poznato da je bio učenik otomanskog arhitekte Mimara Sinana. Izgradnju džamije je finansirao Ferhat-paša Sokolović bosanski sandžak beg.
Potom je posjećen spomenik Safikadi. Safikadin grob koji se nalazi u centru grada, ispred tvrđave Kastel, svjedoči o banjalučkoj legendi vječne ljubavi (Romeo i Julija u banjalučkoj verziji). Legenda kaže da se mlada i lijepa, banjalučanka, Safikada na prvi pogled zaljubila u stasitog austro-ugarskog vojnika koji je čuvao stražu na zidinama Kastela. Naredba o iznenadnom pokretu austro-ugarske vojske bila je strahovit udarac njihovoj, još nedoživljenoj, sreći. Na rastanku, dvoje mladih su se zakljinjali na vječnu ljubav i vjernost do groba. Nakon izvjesnog vremena dođe vijest o njegovoj pogibiji a Safikada bacajući svoje tijelo pred top, koji je sa Kastela označavo podne, povika: «Vijerna sam ti do groba». Njeno mrtvo tijelo je palo na mjestu danšnjeg spomenika gdje i danas zaljubljeni parovi pale svijeće za ljubav.
Nakon pauze za ručak, uz pratnju vodiča iz TO Banjaluka, Mladena Šukala, posjećena je Tvrđava Kastel, gdje je održano predavanje o Kastelu, ali i istoriji Banjaluke uopšte. Na prostoru same tvrđave nađeno je dosta arheoloških tragova, iz antičkih vremena, preko već spominjane slavenske nastambe do novijih kultura. U Kastelu se nalazi rimski sarkofag nađen u Šargovcu, rimski miljokaz s nekadašnjeg puta Salona- Servitium. Danas je tvrđava Kastel spomenik I kategorije. U prošlosti Kastel je bio jako vojničko utvrđenje i štitio je kotlinu Vrbasa od neprijateljskih naleta. Tvrđava je sa svih strana opasana debelim kamenim zidovima, a u njenoj unutrašnjosti, pored ljetne pozornice, igrališta za djecu i nacionalnog restorana nalazi se i Kamena kuća u funkciji muzeja.
Zajedno s vodičem grupa je potom otišla do centra grada, Gospodskom ulicom do Hrama Hrista Spasitelja, gdje ju je dočekao protonamjesnik Borislav Đuričić.
Saborni Hram Hrista Spasitelja je zidan od crvenog i žutog kamena travertina, porijeklom iz Mesopotamije, za čiji kvalitet (iskopa i obrade) garantuje prof. dr Bilbija, stručnjak iz beogradskog Instituta za ispitivanje materijala. Zidana je troslojnim zidom: kamen, armirani beton, cigla. Kupole su pokrivene zlatnim prohrom limom, dovezenim iz Sibira. Spoljnji građevinski radovi na hramu završeni su 26. septembra 2004. godine, kada je služena i prva liturgija. Svetu liturgiju je služilo 8 arhijereja sa sveštenstvom i đakonima Banjalučke eparhije, a uz prisustvo nekoliko desetina hiljada vjernika.
Sadašnji obnovljeni hram arhitektonski je identičan sa prethodnim i najviši je vjerski objekat u Banjoj Luci, sa zvonikom visokim 47 metara i kupolom od 22,5 metra.
Na kraju, ostalo je malo slobodnog vremena za odmor u Gospodskoj ulici i na Trgu Krajine u Banjaluci. Obzirom da je 22.aprila Dan grada Banja Luke, teško je bilo proći Gospodskom ulicom od mnogobrojnih prolaznika i turista.
I ponovo, modernim Talgo garniturama natrag u Doboj, a iz Doboja lokalnim putničkim vozom za Lukavac i Tuzlu. Putovanje vozom u povratku iz Banjaluke do Tuzle je iznosilo svega tri sata. I u polasku i u povratku u Talgo vozu je radio bife vagon, gdje su putnici uz laganu muziku, mogli popiti tople i hladne napitke.
MIOS i Zavod su po mišljenju učesnika ekskurzije i ovog puta opravdali povjerenje svojih članova i saradnika, kada je u pitanju organizacija stručnih edukativnih ekskurzija.
Ovo je prvi put da se u Tuzli organizuje ekskurzija na ovaj način, željeli smo da to bude nešto novo, drugačije i uspjeli smo u tome. Prije svega se zahvaljujemo Željeznicama Federacije Bosne i Hercegovine i Željeznicama Republike Srpske, koje su u potpunosti ispoštovale dogovor i bez čije pomoći ne bi mogli organizovati ovu ekskurziju. Veliku zahvalnost takođe dugujemo novinarki RTV TK, Azri Mešić, koja je takođe bila učesnik stručne ekskurzije, na njenom trudu i namjeri u kojoj je uspjela da zabilježi posjetu svim lokalitetima i istu prenese svima koji nisu bili u prilici putovati sa nama.
Učesnici ekskurzije, uglavnom prosvjetni radnici, su imali priliku posjetiti raznovrsna dobra kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa, znamenitosti Doboja i Banjaluke, steći nova saznanja i možda za svoje učenike u narednom periodu organizovati neku sličnu ekskurziju putničkim vozom, da li u Doboj i Banjaluku ili na drugu destinaciju, izbor prepuštamo njima.