Novosti
Projekat “Škole za sve” – Održan I modul edukacije za nastavno osoblje osnovnih i srednjih škola Tuzlanskog kantona iz oblastii “Servisno učenje”
- 04/11/2017
- Posted by: MIOS
- Category: Novosti
Dana 27 i 28.10. 2017. godine u prostorijama Trening centra Međunarodnog udruženja “Interaktivne otvorene škole” i Dramar centra u Tuzli u okviru projekta “Škole za sve” je realiziran I modul edukacije iz oblasti Servisnog učenja za 65 nastavnika/profesora osnovnih i srednjih škola sa područja TK uključenih u projekat „Škole za sve“.
Servisno učenje ili učenje kroz angažman podrazumijeva izgradnju dječjih kompetencija da percipiraju i rješavaju probleme u zajednici prema mogućnostima i uzrastu. Naglasak je na učenju van učionice te povezivanju znanja koje djeca trebaju učiti u školi sa svakodnevnim životom u zajednici.
Servisno učenje odlikuje snažna veza između sadržaja nastavnog plana i programa te servisa koje učenici mogu pružiti u zajednici odnosno balans učenja i servisa. Polazi se od potreba u zajednici na osnovu kojih se traži veza u nastavnom programu te nizom koraka učenici putem aktivnosti ili ”learning by doing” uče sadržaj školskih predmeta.
Učesnici su obradili teme:
- Šta je to “Servisno učenje”
- Uvođenje “Servisnog učenja” u škole
- Metode uvođenja “Servisnog učenja” u škole
- Dokumentovanje
- Standardi kvaliteta za “Servisno učenje”
- Metode istraživanja potreba u zajednici
- Balans između ciljeva servisa i potreba
- Formuliranje projektne ideje
- Rad sa partnerima i u zajednici i analiza vanjskih partnera
Po završetku I modula edukacije, na kraju drugog dana dvodnevne edukacije, učesnici/e su dobili/e zadatak u praksi kako bi usvojeno znanje mogli praktično primjeniti. Zadatak učesnika/ca je da po povratku u školu i zajednicu pronađu ideju za projekat Servisnog učenja prema naučenoj metodi. Nakon toga ideju je potrebno prezentirati u kolektivu i naravno izložiti plan aktivnosti.
Nakon razmjene iskustva sa kolegama/icama unutar kolektiva zadatak učesnika/ca podrazumjeva realizaciju sljedećih aktivnosti i njihovo obavezno dokumentovanje:
- istraživanje potreba zajednice
- odabir partnera u zajednici
- uključivanje učenika u proces odabira teme istraživanja.
Projekat implementira Međunarodno udruženje „Interaktivne otvorene škole“ Tuzla u suradnji sa Federalnim Ministarstvom razvoja i ekonomije, Njemačka (skraćeno BMZ) i Freudenberg Fondacijom.