Novosti
Održana stručna ekskurzija Kraljeva Sutjeska-Bobovac-Vranduk-Tešanj
- 19/05/2017
- Posted by: MIOS
- Category: Novosti
Dana 13.05.2017.godine su članovi MIOS-a, ali i ostali zainteresirani, krenuli na cjelodnevnu stručnu ekskurziju koja je obuhvaćala posjetu Kraljevoj Sutjesci, Bobovcu, Vranduku i Tešnju. Zamisao koja je rezultirala ovom ekskurzijom je potekla od partnera u organizaciji, JU Zavoda za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona.
Prva destinacija je bila Kraljeva Sutjeska. Nekoć kraljevsko sjedište, danas je Kraljeva Sutjeska tiho, zabitno mjesto. Iz zaborava je budi njezin franjevački samostan i crkva, koja bi mogla biti graditeljski i duhovni ukras bilo kojega europskog grada. Ovom prilikom se zahvaljujemo vrlo ljubaznim župnicima Samostana u Kraljevoj Sutjesci na predavanju o povijesti Samostana te vođenju kroz Muzej i Knjižnicu.
Nakon Kraljeve Sutjeske, posjetili smo Bobovac, kraljevski grad, najznačajniji i najbolje utvrđeni grad srednjovjekovne Bosne podignut na strmoj, stepenastoj stijeni južnih padina planinskog masiva Dragovskih i Mijakovskih poljica iznad ušća Mijakovske rijeke u Bukovicu, jugozapadno od Vareša. Nalazi se nedaleko od sela Mijakovići i Dragovići, u općini Vareš. Gradu se može prići iz dva smjera, i to od Kraljeve Sutjeske ili od Vareša. Podigao ga je ban Stjepan II. Kotromanić nešto prije prve polovine 14. stoljeća. Bobovac je bio sjedište bosanskih vladara od perioda vladavine bana Stjepana II Kotromanića (prva polovina 14. stoljeća), preko svih bosanskih kraljeva i sve do prestanka bosanske samostalnosti turskim osvajanjem (1463. godine.) Prvi put se u pisanim dokumentima spominje 1349. godine. Vodič je izvrsnim izlaganjem dočarao sve ono što nije bilo moguće vidjeti, proveo nas kroz povijest utvrde i omogućio kratak uvid u život u Bosni i Hercegovini nekad.
Tvrđava Vranduk, sljedeća destinacija koju smo posjetili, podignuta je krajem XIV stoljeća u župi Brod, jednoj od 7 župa srednjovjekovne Bosne. Bila je banski, a zatim i kraljevski grad. Ime Vranduk prvi put spominje se 1410. godine. U okolici Vranduka razvio se sistem obrambenih objekata i unutar tih zidina manje naselje sotto Vranduch. U njemu su bosanski kraljevi primali izaslanstva, potpisivali ugovore i izdavali povelje. Brat kralja Tomaša, Radivoj, se u dokumentima spominje kao ”knez od Vranduka”. Veće trgovačko–obrtničko naselje izvan bedema je nastalo u selu Varošišću, oko 2,5 km udaljeno od utvrđenja u Vranduku.
Stari grad Tešanj je bila posljednja točka na dnevnom redu, ali ni u kojem slučaju manje vrijedna. Bogata povijest i izlaganje vodiča, direktora Muzeja Tešanj, nas je vratila u period nekadašnje Bosne i života u to doba. Obišli smo tvrđavu Tešanj (Stari grad) i Eminagića konak. Stari grad Tešanj nalazi se na razmeđi srednje i sjeveroistočne BiH. Izgrađen je na vrhu stjenovitog brijega uz rijeku Tešanjku. Pretpostavlja se da su ovdje prvo Iliri imali svoju utvrdu, koji su kasnije porušili Rimljani. Poslije su vjerovatno Rimljani izgradili svoj refugijum. Dolaskom Slavena na prostor Balkana, tešanjska utvrda je ponovo razrušena, i tek u kasnom srednjem vijeku sagrađen je oblasni dvor. Tada je Tešanj bio u sastavu srednjovjekovne Bosne, i u posjedu srednjovjekovne usorske vlastelinske porodice Zlatonosović. Tešanj se u pisanim izvorima prvi put spominje 23. marta 1461. godine u jednom pismu, kojeg je rimski papa Pije II uputio vjernicima da hodočaste franjevačku crkvu sv. Jurja u Tešnju, koju je sagradio Radivoj Krstić, nudeći im za uzvrat oprost od svih grijeha.
MIOS se zahvaljuje svima koji su omogućili besprijekoran tok ove ekskurzije, Samostanu Kraljeva Sutjeska, Udruženja “Čuvari bosanske krune” Bobovac, Muzeju grada Zenice, Muzeju Tešanj te, naravno, partneru u organizaciji JU Zavodu za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona čiji je direktor Benjamin Bajrektarević autor fotografija dole, i prevozniku koji je omogućio da stignemo do svih destinacija, unatoč skoro nemogućim prilaznim putevima, Litvatransu. Naravno, zahvaljujemo se i svim učesnicima na povjerenju i nadamo se da će nam se pridružiti i na sljedećim planiranim ekskurzijama.