Novosti
Najava refleksije koja se realizira u okviru edukacije o nenasilnoj komunikaciji po Marshall Rosenbergu
- 31/03/2017
- Posted by: MIOS
- Category: Novosti
Međunarodno udruženje “Interaktivne otvorene škole” 22.04.2017.godine organizira refleksiju pod nazivom „Dobrobiti i izazovi u primjeni nenasilne komunikacije Marshalla Rosenberga u mojoj školskoj praksi’’. Ova refleksija se realizira u okviru projekta “Podrška u usvajanju i primjeni metoda za ostvarivanje nenasilne komunikacije u školskim zajednicama u cilju prevencije međuvršnjačkog nasilja” financijski podržanog od strane Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke BiH.
Ova jednodnevna refleksija će se održati u Dramaring centru Tuzla 22.04.2017.godine od 09:00 do 16:00h a učestvovat će 60 nastavnika/ca učesnika edukacije iz partnerskih škola projekta.
Trener/ica:
- MARICA LAZIĆ, profesorica razredne nastave, JU OŠ „Sveti Franjo“ Tuzla, Tuzla
- GAZIBEGOVIĆ SEAD, profesor matematike, JU Mješovita srednja škola Gračanica, Gračanica
- IVANA PEJIĆ, profesorica razredne nastave, JU OŠ „Sveti Franjo“ Tuzla, Tuzla
- ALMA ĐEDOVIĆ, pedagogica iz JU MS Hemijska škola Tuzla
Poseba nam je čast najaviti gosta izlagača, cijenjenog Prof.dr.sc.Ladislava Bognara, koji je, između ostalog, napisao knjigu Govor nenasilja (govor zmije i žirafe). Dobitnik je nagrade „Krunoslav Sukić“ za promicanje mirotvorstva, nenasilja i ljudskih prava.
Naučiti govor nenasilja, “žirafski govor”, “Ja-govor”, važno je da bi mogli drugim ljudima jasnije prenijeti svoju poruku, svoja zapažanja, osjećanja, potrebe, da bismo mogli jasno izreći što želimo. Taj govor nam pomaže da bismo mogli zaštititi svoj integritet, svoje ljudsko dostojanstvo, a da time nikako ne ugrožavamo integritet drugih ljudi i njihovo ljudsko dostojanstvo. To nam se čini tako važnim i velikim postignućem. Gotovo je teško povjerovati, da je to moguće. A, moguće je! (Ladislav Bognar)
Cilj refleksije jeste utvrditi nivo primjene sadržaja edukacije od strane učesnika/ca u vlastitim odjeljenjima, definirati poteškoće u primjeni metoda i predložiti rješenja, razmjena međusobnih iskustava s kojima su se nastavnici/e imale priliku susretati tokom primjene modela kao i jačanje uzajamne podrške između učesnika/ca.