Novosti
Starter Experiment Approach- Početni eksperiment-podučavanje/učenje sa fokusom na učenika u prirodnim naukama i matematici
- 31/03/2016
- Posted by: MIOS
- Category: Novosti
SAŽETAK PROJEKTA SEA
Naziv projekta | Starter Experiment Approach- Početni eksperiment-podučavanje/učenje sa fokusom na učenika u prirodnim naukama i matematici |
Lokacija | Tuzlanski kanton Bosna i Hercegovina |
Implementator | Međunarodno udruženje “Interaktivne otvorene škole” |
Trajanje | 9 mjeseci |
Vrijeme implementacije | Mart 2016 -decembar 2016 |
Donator | Renovabis |
Partnerske orgnizacije | Katolički školski centar „Sv.Franjo“, Tuzla |
Projekat „Starter Experiment Approach”- Početni eksperiment-podučavanje/učenje sa fokusom na učenika u prirodnim naukama i matematici se sprovodi u saradnji sa Katoličkim školskim centom „Sv. Franjo“ Tuzla u trajanju od 9 mjeseci. Projekat je razvijen kao odgovor na potrebu za unapređenjem podučavanja u predmetima prirodnih nauka.
Glavni cilj ovog projekta je jačanje profesionalnih sposobnosti nastavnika iz prirodnih nauka, te poboljšanje kvaliteta znanja, razmijevanja, vještina i motivacije kod učenika. To znači da će se raditi na poboljšanju kompetencija nastavnika, fokusirajući se na metodologiju “Starter Eksperiment Aproach“ koja podrazumijeva integriran pristup praktične nastave sa temeljnim teorijskim konceptima u prirodnim naukama. Pored navedenog, cilj je razvijanje kvalitete praktičnog rada kroz rad u učionicama i razmjene iskustava između sudionika putem međusobnog monitoringa kao opće prakse, jačanje vještina lokalnih trenera kroz treniranje od strane vanjskih stručnjaka, te promoviranje i zagovaranje “Starter Eksperiment Aproach“ kako bi bio dostupan svim školama na Tuzlanskom kantonu i šire.
Projekat uključuje sljedeće aktivnosti:
SEA-1 trening za nastavnike – druga generacija SEA nastavnika
Ova aktivnost uključuje edukaciju nove grupe nastavnika sa područja Tuzlanskog kantona u trajanju od 10 dana. Cilj ove aktivnosti je osposobiti nastavnike o tome kako da koriste SEA metodu. Prvih 5 dana treninga podrazumijeva praktičan i teorijski rad sa trenerima, nastavnici će pohađati radionice, prezentacije i demonstracije, vježbati primjenu SEA metode i vježbati vještine za pružanje povratne informacije kolegama (uzajamni kolegijalni monitoring). Sljedećih 5 dana nastavnici će moći da praktično koriste nove metode u nastavi. Tokom posljednja dva dana treninga nastavnicima će se pridružiti predstavnici menadžmenta škola iz kojih dolaze nastavnici, s ciljem upoznavanja s novom metodom i bitnosti njihove uloge u kreiranju motivirajućih uslova za korištenje nove metod nakon treninga. Nakon desetodnevne edukacije svaki od učesnika će održati 6 časova koristeći SEA metodu i prisustvovati na 6 monitoringa kolegama iz grupe prema dogovorenom planu.
SEA-2 trening – II modul i obuka trenera
SEA 2 podrazumijeva razmjenu iskustava nastavnika koji su već prošli edukaciju SEA – 1 trening. Na ovom seminaru nastavnici u trajanju od tri dana razmjenjuju iskustva, ukazuju na poteškoće na koje su naišli tokom realizacije zadaće, razmatraju mogućnosti njihovog prevazilaženja te realiziraju nekoliko oglednih časova kako bi demonstrirali rješenja. Nakon toga slijedi obuka trenera koja traje dva dana. Treneri će biti izabrani iz grupe nastavnika koji su prošli navedeni trening.
Obrazovni forum na nacionalnoj razini
SEA je inovacija u nastavnom procesu, te se želi promovirati ovaj pristup i prezentirati njegova kvaliteta široj obrazovnoj javnosti. Obrazovni forum će se održati u Tuzlanskom kantonu s ciljem da se razmjene znanja, te da se ukaže na važnost kvalifikacije nastavnika i mogućnosti koje SEA pruža u odnosu na kvalitetnu nastavu. Forum će biti jednodnevni događaj, te će uključivati predavanja, prezentacije, demonstracije, kao i prostor za pitanja nastavnika. Forum će se održati dva puta.
Razvoj didaktičkog materijala
SEA je inovacija u obrazovnoj praksi i trebao bi imati značajne didaktičke resurse za učenje i prijenos znanja. Tako da ova aktivnost podrazumijeva rad na razvoju didaktičkog materijala i alata. Nastavnicima je potrebno da vide kako se SEA provodi u redovnoj nastavi, te da dobiju nove ideje za razvoj i stvaranje didaktičkog materijala.
Okrugli stolovi
Okrugli stolovi će biti održani dva puta s ciljem da se profesionalno raspravlja o SEA na temelju vlastitog iskustva ukazujući na potrebe učenika (izazove sa kojima se suočavaju učenici tokom njihovog učenja).
Uključene škole nakon provedene SEA 1 edukacije, održanih minimalno 6 časova koristeći SEA metode će dobiti podršku u laboratorijskoj opremi u zavisnosti od predmeta koji podučavaju.