Novosti
ODRŽAN TRENING STARTER EXPERIMENT APPROACH ZA PROFESORE PRIRODNIH NAUKA IZ TUZLE
- 30/01/2015
- Posted by: MIOS
- Category: Novosti
U periodu od 12. do 23. 1. 2015. godine, u prostorijama Katoličkog školskog centra „Sv. Franjo“ u Tuzli, održan je trening Pristup Početni Eksperiment metode (Starter Experiment Approach – SEA) za profesore prirodnih nauka osnovnih i srednjih škola. Trening su, u partnerstvu, organizovali Međunarodno udruženje „Interaktivne otvorene škole“ (MIOS) Tuzla i Katolički školski centar „Sv. Franjo“ Tuzla. Na treningu je učestvovalo 20 profesora matematike, fizike, hemije i biologije iz 8 škola sa područja Tuzlanskog kantona.
Treneri koji su profesorima predstavili ovu metodu su Jüergen Schoenherr, profesor matematike i fizike i autor SEA metodologije, te Besnik Dželili, prof biologije i Vjollca Pozhegu, profesorica hemije.
Trening je imao tri faze: 1. upoznavanje sa metodom putem demonstracija trenera, 2. izrada početnog eksperimenta za konkretnu nastavnu jedinicu i demonstracija iste pred učesnicima treninga i 3. realizacija početnog eksperimenta sa učenicima osnovne i srednje škole Katoličkog školskog centra.
Profesori uključeni u trening, primjenom ovog pristupa su primjetili promjenu u učeničkim stavovima prema predmetima prirodnih nauka: učenici su počeli istraživati pitanja koja dolaze van trenutne lekcije iz prirodnih nauka. Učenici su izrazili vlastito zadovoljstvo sa predmetom, kao i sa novim načinom rada sa kojim su se imali priliku susresti po prvi put.
Profesori su primjetili promjene i u vlastitim stavovima prema lekcijama koje trebaju da provedu. Primjetili su da više vremena provode razmišljajući o lekciji i u pripremajući se za lekciju, bili su više otvoreni za učenička pitanja i sugestije, doživljavajući podučavanje kao zadovoljavajuće i nagrađujuće.
Pristup Početni eksperiment osmišljen je kao metoda za uvođenje učenika u novu nastavnu oblast za predmete prirodnih nauka (matermatika, fizika, biologija i hemija), koja će potaknuti samostalno razmišljanje i zaključivanje učenika, kao i njihovo samostalno istraživanje i kreativnost. Na taj način učenici će raziviti visok stepen motivacije, koja će trajati tokom predstojećeg perioda rada na poglavlju pa čak i ako se nastavnik vrati tradicionalnim načinima podučavanja. Vrijednosti p
ristupa Početni eksperiment ogledaju se u promjenama koje se očituju kod učenika koji su imali priliku učiti na ovaj način, a neki od uočenih efekata su:
- Učenici su postali tolerantniji prema divergentnim idejama kolega iz razreda;
- Učenici se međusobno više podržavaju;
- Djevojčice su više poštovane i aktivno su uključene nastavni proces u odnosu na tradicionalnu dominaciju i veće uključivanje dječaka;
- Pozitivni stav prema nauci se prenosi i na druge školske predmete;
Zbog elementa uzajamnog monitoringa među profesorima, njihova međusobna saradnja se povećava.
Pored škola, tokom treninga, u ulozi posmatrača, prva tri dana su prisustvovali asistenti sa Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Tuzli, odsjeci hemija, matematika i geografija, te Hariz Agić, savjetnik Pedagoškog zavoda TK, koji je dao podršku učesnicima treninga za uvođenje inovacija u nastavni proces.
Slijedeći korak u primjeni ove metode je njena primjena u školama – 6 do 9 časova u toku školske godine 2014./2015., koristeći se stečenim znanjima o SEA metodologiji.