Projektna nastava
Međunarodno udruženje „Interaktivne otvorene škole“ (MIOS) Tuzla od prvih godina postojanja promoviše nastavu utemeljenu na vrijednostima koje u praksi vidimo kao aktivni angažman učenika/ca, iskustveno učenje i funkcionalno znanje za više nivoe školovanja i svakodnevnog života. Jedan od prvih programa koje smo kreirali je program obrazovanja nastavnog osoblja koji fokus ima na integraciji nastavnih sadržaja i pružanju višeg nivoa angažmana učenika/ca. Forma je poznata kao projektno učenje ili projektna nastava.
ŠTA JE PROJEKTNA NASTAVA
Projektna nastava je oblik problemske nastave u kojoj učenici/e kroz određeni vremenski period, samostalno istražuju dogovoreni problem u svim fazama rada. Problem je obično povezan s nekim realističnim, životnim okruženjem i pristupa mu se interdisciplinarno. Apstraktni pojmovi se približavaju učeniku/ici. Rezultat nije dat unaprijed, nego nastaje u zajedničkom naporu učenika i vođenjem od strane nastavnika/ce.
Projektna nastava se od klasične nastave razlikuje po tome što se u projektnoj nastavi učenik/ca aktivno uključuje u nastavni proces i potiče se stvaralaštvo. Uloga nastavnika/ce ovdje je ključna jer se promjenom nivoa angažmana učenika/ca mijenja i nivo angažmana (i uloga) nastavnika/ce.
Za uspjeh projektne nastave važan je partnerski odnos učenika/ca i nastavnika/ca, odnosno funkcionalno komuniciranje između svih učesnika/ca projekta.
OPIS PROGRAMA "PROJEKTNA NASTAVA"
Međunarodno udruženje „Interaktivne otvorene škole“ Tuzla provodi program „Projektna nastava“ od 2005. godine. Program obrazovanja nastavnog osoblja na temu “Projektno učenje” je dio institucionalnog razvoja i jačanja škola, odnosno aspekta profesionalnog osnaživanja nastavnog osoblja prema postojećem razvojnom planu svake škole. Ovim Programom polaznike/ce želimo osposobiti za sasvim novu ulogu koju će imati u nastavnom procesu u budućnosti, u reformisanoj školi.
Sadržaj je koncipiran iz tri segmenta: obrazovanje o načinu i aspektima primjene projektne nastave, primjena u praksi i refleksija o održivost projektne nastave u školskoj praksi.
Profesionalni razvoj nastavnika/ca u oblasti metoda poučavanja je prioritetan zadatak školskog menadžemnta, pedagoških zavoda, ministarstava obrazovanja, te vladinih i nevladinih organizacija koje se bave obrazovanjem, kako zbog eksplozije znanja i ubrzanog globalnog tehnološkog napretka, tako i zbog toga što jedno od ključnih polja kvaliteta škole predstavljaju metode poučavanja.
Projektna nastava je otvoreni oblik učenja koji mopže zadovoljiti potrebe učenika/ca koji/e će izaći na tržište rada, jer nudi učenje otkrivanjem, samostalno učenje, učenje iz različitih izvora informacija i različitih materijala za učenje, učenje u timu, u različitim prostorima, povezivanje učenja i života,…
Ovim Programom želimo osposobiti nastavnike/ce za sasvim novu ulogu koju će imati u nastavnom procesu u budućnosti, u reformisanoj školi. Okvirni nastavni plan i program, oblast Uloge i aktivnosti nastavnika/ca u implementaciji savremenog NPP-a.).
Obuka je namijenjena za nastavno osoblje i pedagoge/ice osnovnih i srednjih škola.
Cilj obuke Programa “Projektna nastava” je doprinos u unaprijeđenju procesa demokratizacije i razvoja otvorenih škola u zajednici kroz stručno usavršavanje i podršku nastavom osoblju škola za provođenje metode projektna nastava u praksi u radu sa učenicima/ama.
Trajanje obuke: 40 sati obuke + 16 sati praktičnog rada.
Certifikati/uvjerenja: Pohađanje cjelovite obuke omogućava učesnicima/ama da:
- dobiju uvjerenje o učestvovanju ovjereno od strane organizatora obuke,
- dobiju uvjerenje o učestvovanju ovjereno od strane organizatora obuke i nadležnog ministarstva/pedagoškog zavoda u slučaju partnerskog rada.
Certifikat o završenoj edukaciji se dodijeljuje, ukoliko učesnik/ca ispunjava dole navedene uvjete:
- prisustvo tokom edukacije ( najmanje 80% prisustva, minimalno 30 sati);
- primjenjena projektne nastave u praksi;
- dokumentovana primjena u praksi prema formi i uputstvu od trenera/ica tokom edukacije.
BENEFITI PROJEKTNE NASTAVE
Učenici/ce
U projektnoj nastavi naglašena je aktivna uloga učenika/ca: djeca samostalno osmišljavaju, organiziraju, provode i interpretiraju istraživačke aktivnosti te kroz taj proces produbljuju i proširuju svoje znanje. Kroz projektnu nastavu učenici/e razvijaju vještine, što ovisi od ishoda učenja postavljenih u fazi planiranja.
Na primjer: vještina rješavanja problema, logičkog i kritičkog mišljenja, komunikacijske i saradničke vještine, organizacijske vještine te osjećaj odgovornosti za vlastito učenje. Projektna nastava, učenicima/ama nudi rad koji je koncipiran prema njihovim interesovanjima i mogućnostima.
„Na djecu se to pozitivno odražava, na njima je to probudilo pozitivno interesovano, osjećaju se važnim jer su dio nečega, i samo odstupanje od klasičnih metoda rada kojima mi radimo je probudilo veliko interesovanje kod djece, oni se raduju tome i čak više rade nego na redovnoj nastavi.“ – nastavnik.
Nastavnici/ce
Primjena nastavne metode projektna nastava pomaže ne samo da se nastava učini aktivnim procesom učenja, nego i da se „otkriju“ određeni talenti i sklonosti i učenika/ca.
„Mi smo podijelili timove prema učenicima, jer smo gledali koji bi učenik mogao da odradi koji zadatak najbolje, onako kako mi mislimo. E onda kad je bilo snimanje filma većina nas nije znala da djeca imaju taj talenat za film, režiju i ostalo, znači kompletan film su djeca odradila. To je bilo fascinantno, a ja nisam imala pojma da djeca imaju talenat za takvo nešto. Svi su bili angažovani i svi su bili na nivou zadatka i jako je pozitivno to što smo mi kroz taj projekat upoznali i drugu stranu te djece.“ – nastavnica.
Škola
Praktikovanje projektne nastave može mnogo doprinijeti i pospješiti realizaciju Nastavnog plana i programa. Da bi se to ostvarilo, potrebno je temeljito planiranje nastavnog programa.
„Mi smo počeli raditi na osavremenjavanju nastavnih planova i programa. Nismo to konkretno radili sa MIOS-om ali su to inicirali. (…) Puno smo se više počeli otvarati prema lokalnoj zajednici, puno smo više davali informacija o našem radu. Mi smo i ranije radili međutim taj rad se bazirao na tome da ostane isključivo u okvirima škole, taj rad nije otišao dalje, nije javnost bila upoznata sa aktivnostima i radom naše škole. Na taj način smo se i otvorili i počeli mijenjati sliku o ovoj školi.“ – predstavnik uprave.
Integracija sadržaja učenja između različitih školskih predmeta a time i timski rad nastavnog osoblja je snaga u organizacionom jačanju škole. Projektna nastava podržava otvorenost škole i povezivanje njene unutarnje (nastavni proces, saradnja kolektiva) i vanjske sredine (okruženje oko škole – lokalna zajednica). Primjena projektne nastave omogućava uspostavljanje veza, saradnje sa zajednicom (koje su djeca dio).
Promocija škole i školske uspješne prakse je takođe jedan od benefita koji se ostvaruje primjenom projektne nastave u praksi što doprinosi vidljivosti i značaju škole u zajednici. Time škola zauzima odgovarajuće mjesto u društvu, postaje ustanova od posebnog značaja i daje na znanje da je zasnovana na čvrstim pedagoškim standardima, da ima osnovne uslove i nastavna sredstva koja će omogućiti stvaralaštvo učenika/ca i nastavnika/ca.
Saradnja sa roditeljima, na nivou razreda ili cjelokupno škole, je aspekt sa kojeg se primjenom metode projektna nastava može ostvariti benefit za školu. Primjena projektne nastave pruža priliku za aktivan angažman roditelja tokom nastavnog procesa što u konačnici rezultira unaprijeđenjem saradnje sa roditeljima.
NAŠA ISKUSTVA U PROVOĐENJU PROJEKTNE NASTAVE U ŠKOLAMA
Međunarodno udruženje “Interaktivne otvorene škole” (MIOS) Tuzla od prvih godina postojanja aktivno je provodilo program obuke nastavnog osoblja iz projektne nastave.
Naši prvi koraci su uključivali osnovne škole iz Osijeka, Novog Sada i Tuzle. Poremeno su se toj grupi priključivale škole iz Beograda, Đakova, Sarajeva. Zavisno od projekta i prepoznatih potreba radilo se na nacionalnom, regionalnom nivou povezujući škole odnosno nastavno osoblje i predstavnike/ce menadžmenta škola.
- 2005 – 2020. godine – Međunarodno udruženje “Interaktivne otvorene škole” (MIOS) Tuzla je u okviru projektnih aktivnosti organizovalo niz institucionalnih modularnih edukacija na temu Projektna nastava tokom kojih je učešće uzelo približno 1000 nastavnika/ca, profesora/ica i pedagoga/ica iz osnovnih i srednjih škola.
- 2005 – 2020. godine – provedeno i zabilježeno preko 500 primjera primjene projektne nastave u osnovnim i srednjim školama iz MIOS mreže otvorenih škola u zajednici Tuzla- Osijek – Novi Sad.
- 2005 – 2006. godine – Regionalni projekat „Evropa iz moje ulice“ je proveden koristeći projektnu nastavu sa osnovnim školama Osijeka, Tuzle i Novog Sada i bio je fokusiran na istraživanje kulturalnih, historijskih, arhitektonskih, tradicijskih, vjerskih, privrednih aspekata jedne ulice iz tri uključena grada. Ulicu za svaki grad su odabrala djeca.
- 2010 – 2012. godine – provedena dva regionalna projekta između osnovnih škola Osijeka, Novog Sada i Tuzlanskog kantona (12 osnovnih škola). Tema je bila interkulturalnost zajednica i bogatstvo nasljeđa koje nas povezuje. MIOS Tuzla finansirao 6 međuškolskih regionalnih projekata škola.
- 2016 – 2017. godine – primjeri projektne nastave iz prakse škola prikazani kao uspješni primjeri iskustvenog učenja u Bosni i Hercegovini.
- 2017 – 2019. godine – provedena obuka i primjena projektne nastave u 27 osnovnih i srednjih škola TK. Uz finansijsku i stručnu podršku Međunarodnog udruženja “Interaktivne otvorene škole” Tuzla, realizovano je ukupno 67 školskih razrednih projekata Projektne nastave od strane nastavnog osoblja osnovnih i srednjih škola TK koje je prisustvovalo edukaciji u navedenom periodu. U okviru realizovanih 67 školskih razrednih projekata Projektne nastave učešće je uzelo približno 2500 učenika/ca osnovnih i srednjih škola TK.
- 2005 – 2020. godine – uloženo približno 150 000,00 KM u praksu primjene projektne nastave osnovnih i srednjih škola – regionalno i na nacionalnom nivou.
Primjeri projektne nastave iz škola su nominovani za uspješnu nastavnu praksu na nivou Bosne i Hercegovine.
Kroz rad u praksi nastavnici/e su istakli/e da su uočili/le velike benefite sa aspekta unaprijeđenja procesa podučavanja učenika/ca, razvijanja ključnih učeničkih kompetencija, kao i sa aspekta ličnog i profesionalnog razvoja. U vezi s tim, 80% nastavnika/ca su metodu Projektna nastava integrisali/e u svoj rad u procesu podučavanja učenika/ca dolazećih generacija.
Ukoliko i Vi želite obnoviti i unaprijediti vlastitu stručnosti i efikasnost za pedagoški efikasno podučavenje koje doprinosi kreiranju iskustvenog, samostalnog i interaktivnog učenja učenika/ca, budite slobodni da nas kontaktirate.