Škola u zajednici je vrlo složena organizacija, koja omogućava obrazovanje učenika putem sveobuhvatnog, ciljanog rada u partnerstvu sa roditeljima i drugim subjektima. Ovakvoj školi je potrebno vođstvo, a ne samo upravljačka struktura. Potrebna je grupa razvijenih vještina od odnosa sa ljudima, do ponašanja i pristupa. Najvažnije od svega, potrebno je znati kako razviti i podijeliti uloge vođenja, kako bi škola u zajednici postala rezonantna, regenerativna snaga za samu zajednicu kojoj služi.
Međunarodni standardi kvaliteta za škole u zajednici
Svaka škola u zajednici se razvija na sebi svojstven način, zato što škole predstavljaju organske strukture, koje oblikuju entuzijazam osoblja, vizija uprave i potrebe lokalne zajednice. Bez obzira na to, vjerujemo da škole u zajednici, ipak, imaju neke zajedničke osobine. Ovi Standardi predstavljaju spisak tih osobina, zajedno sa pokazateljima za svaki standard. Standardi će vam pomoći da dođete do spiska najboljih praksi i da odredite smjer za unapređenje.
Nakon što budete razgovarali o svakom pokazatelju, bićete u mogućnosti da se ocjenite ocjenom od 1 do 4. Ocjena 1 označava da još uvijek nije ostvaren nikakav napredak, ocjena 2 znači da ste u ranim fazama unapređenja, ocjena 3 pokazuje da ostvarujete rezultate u radu, a ocjena 4 znači da je vaš rad izvanredan.
VODSTVO
PARTNERSTVO
Dobra škola u zajednici gradi čvrsta partnerstva sa stručnjacima i organizacijama iz šire zajednice, uključujući i poslovni sektor. Partnerstva omogućavaju različitim subjektima da rade sa učenicima, njihovim porodicama i širom zajednicom u harmoničnom odnosu, kako bi svi pojedinci uživali u uslugama bez ometanja i gdje će svaki član biti podrška drugom članu. Ono obuhvata jasne stavove o tome ko je za šta odgovoran, načinima prikupljanja i raspodjele resursa i dobrom protoku informacija. Na ovaj način se pomaže školi da se pobrine da učenici imaju najbolje uslove za uspjeh. Neka partnerstva bi mogla biti usmjerena na unapređenje plana i programa, npr. putem školskih sekcija. Druga partnerstva bi mogla omogućiti usluge za roditelje, kao što je podrška za žrtve nasilja u porodici ili osobe sa finansijskim poteškoćama.
DRUŠTVENA INKLUZIJA
Dobra škola u zajednici stvara uslove i mogućnosti za sve učenike, bez obzira na pol, vjersku pripadnost, društveni status, prihode u domaćinstvu, fizičke mogućnosti ili seksualno opredjeljenje. Škole u zajednici se bore protiv stereotipa, pa svim dijelovima zajednice omogućavaju pristup učenju i drugim popratnim uslugama. Na ovaj način škola doprinosi koheziji u zajednici, pomaže suprotstavljenim segmentima društva da upoznaju jedni druge i da ostvare harmoničan suživot. Bez obzira na lične stavove, profesionalno osoblje će omogućiti svima da imaju pristup obrazovanju. Drugačije postupanje ograničava sposobnosti zajednice, grupe ili pojedinaca, da se u potpunosti ostvare. Stvaranje dobrog okruženja i uslova za učenje u učionici je neophodno za stvaranje osjećaja sigurnosti i poštovanja kod učenika.
USLUGE
Škola u zajednici je centralni resurs svoje zajednice i nudi široki spektar usluga. Usluge se određuju u zavisnosti od potreba, ali obično obuhvataju podršku porodicama, mogućnosti učenja za odrasle i organizacije u zajednici, zdravstvene i socijalne usluge. Škole, koje pružaju, ili su domaćini, usluga koje nude drugi subjekti, mogu pomoći porodicama, da bi učenici imali sveobuhvatni servis podrške. Sama škola možda ne pruža sve usluge, ali će ohrabriti druge subjekte da one to učine, bilo uz korištenje prostora u samoj školi, ili u prostoru unutar zajednice. Na ovaj način se daje podrška i vrši promocija usluga. Osoblje će razgovarati sa porodicama i koristiće društveno-ekonomske podatke u svrhu postavljanja prioriteta u smislu ponuđenih usluga.
VOLONTIRANJE
Učenike se ohrabruje da učestvuju u životu svoje zajednice. To im pomaže da znanja, stečena u učionici, primijene u stvarnom životu. Uz to, time se razvija njihov osjećaj građanstva i izgrađuju se vještine, samopoštovanje i samouvjerenost; često se dešava da učenici, koji imaju poteškoća sa akademskim uspjesima, budu odlični volonteri. Stvaranje odnosa sa odraslim osobama, koje nisu učitelji i roditelji, predstavlja važan element u odrastanju djece. Dobra škola u zajednici ohrabruje roditelje i članove zajednice da volontiraju i brine se da dobiju odgovarajuću podršku i obuku.
CJELOŽIVOTNO UČENJE
Učenje tokom cijelog toka života je neophodno da bismo bili u stanju da se nosimo sa svijetom, koji se brzo mijenja. Učenicima je važno da uvide da učenje predstavlja cjeloživotni proces i da je škola samo jedno od mjesta na kojima se uči. Važno je da odrasle osobe budu uzori učenicima, iz čijih primjera će vidjeti da se uči i za posao i za zadovoljstvo. No, učenje treba imati smisao i u sebi obuhvatiti demokratske vrijednosti i ljudska prava, podsticati na održivost i poštivanje različitosti. Odrasle osobe i učenici trebaju imati mogućnost da samostalno kreiraju svoje projekte tako da njima istovremeno doprinesu rješavanju problema u zajednici.
RAZVOJ ZAJEDNICE
Sve škole u zajednici učestvuju u razvoju lokalne zajednice, u skladu sa lokalnim politikama i uz poštivanje propisa. To znači da škole trebaju pokrenuti i povesti ili učestvovati u poduzimanju zajedničkih aktivnosti i doprinijeti stvaranju rješenja za zajedničke probleme. Učenje u školama u zajednici je veoma povezano sa lokalnom zajednicom i podržava održiv lokalni razvoj.
Škole pomažu grupama iz zajednice da osnaže svoje mogućnosti, da poduzmu aktivnosti, uključe se u rad zajednice i da isporuče usluge lokalnom stanovništvu. Na primjer, škola im može pomoći da nauče kako da dogovore sastanak, kako da provedu istraživanje, pomoći im u analiziranju rezultata, itd. U nekim zemljama ovaj rad obavljaju stručni radnici za razvoj zajednice, te sama škola nema potrebe da se time bavi. No, škola treba biti u vezi sa radnicima za razvoj zajednice, kako bi mogli da podijele zajednički pristup problemima i da ostvare obostranu pomoć u ostvarenju ciljeva. Svaka škola u zajednici treba ponuditi mogućnosti za učenje, koje su vezane za lokalnu zajednicu.
UKLJUČENOST RODITELJA
Učenici postižu najbolje rezultate kada njihovi roditelji podržavaju njihove napore. Da bi u tome bili uspješni, roditelji moraju da shvate koje su potrebe učenika za dalji razvoj i kako da, kod kuće, stvore okruženje pogodno za učenje. Kada škola uključi roditelje u svoj rad, onda će roditelji lakše shvatiti šta je to što škola pokušava da uradi i tako će dati svoju podršku politikama škole. Također, biće u mogućnosti da školi daju praktične savjete. Treba uspostaviti aktivan dijalog između roditelja i nastavnog osoblja i prostor za roditelje u kojem će oni povesti neke aktivnosti u školi.
ŠKOLSKA KULTURA
Škole u zajednici su otvorene i lako prihvataju promjene. Demokratski principi se primjenjuju u svim sferama školskog života. Školsko osoblje sluša učenike, roditelje, partnere i zajednicu, te usvaja prakse koje smatraju odgovarajućim. Školska kultura ohrabruje kreativnost, inicijativu i uključenost, te se takva klima prenosi na način vođenja okruženja u kojem se uči, putem lekcija. Na ovaj način, zajednica i roditelji imaju povjerenje u školu, a učenici stiču i koriste vještine koje mogu dalje prenijeti.
SMISLENO UČENJE
Škola u zajednici stvara mogućnosti za korištenje formalnih i neformalnih metoda učenja, koje nudi u okviru nastavnog programa koji podržava učenje koje je aktivno, integrativno, značajno i refleksivno. Roditelji, šira zajednica, poslovno okruženje i, naravno, učenici, trebaju biti u mogućnosti da shvate relevantnost onoga što uče u školi i, koliko je to moguće u okviru lokalnih zakona, trebaju biti u mogućnosti da rade sa školom na kreiranju mogućnosti koje će do ovoga i dovesti.