Međunarodno udruženje „Interaktivne otvorene škole“ (MIOS) Tuzla od prvih godina postojanja promoviše nastavu utemeljenu na vrijednostima koje u praksi vidimo kao aktivni angažman učenika/ca, iskustveno učenje i funkcionalno znanje za više nivoe školovanja i svakodnevnog života. Jedan od prvih programa koje smo kreirali je program obrazovanja nastavnog osoblja koji focus ima na interaktivnim metodama poučavanja.
ŠTA JE TO INTERAKTIVNO UČENJE?
Što zapravo znači riječ “interaktivan” i što to podrazumijeva “Interaktivno učenje”? Riječ “Interaktivan” označava interpersonalni odnos, odnosno komunikaciju između učenika međusobno, učenika i učitelja, grupe i grupe i sl. Prema tome za interaktivno učenje možemo reći da je socijalni proces u kojemu učenici preuzimaju aktivnu ulogu i podupirući jedni druge usvajaju nove sadržaje. Radi o učenju kao interakciji između učenika i nastavnika, učenika međusobno, učenika i roditelja, vršnjaka…
Da bismo uspješno doprinjeli razvoju ličnosti svakog djeteta uveliko nam pomaže primjena interaktivnih metoda u nastavi.
Osnovna svrha interaktivnih metoda je prenošenje akcije sa nastavnika na učenike/ce, poučavanje učenika/ca da zajednički uče, da zajednički rade na ciljevima učenja, na obradi sadržaja, primjeni naučenog i vrednovanju procesa. Učenici/e imaju različite stilove učenja i među njima postoje individualne razlike.
OPIS PROGRAMA "INTERAKTIVNE METODE"
Međunarodno udruženje „Interaktivne otvorene škole“ (MIOS) Tuzla provodi program „Interaktivne metode“ od 2005. godine. Ovaj program je dio institucionalnog razvoja i jačanja škola odnosno nastavnog osoblja prema postojećim razvojnim planovima svake škole.
Interaktivno učenje podrazumijeva nekoliko specifičnih metoda učenja, poučavanja, ali i komunikacije koje vode ka većem stepenu demokratizacije razreda. Ovdje treba napomenuti da je broj takvih metoda u stalnom porastu. Jedna od interesantnijih metoda koja podstiče demokratizaciju škole, holistički pristup nastavi i otvoreno obrazovanje u zajednici je svakako “projektna nastava”.
Obuka u okviru Programa “Interaktivne metode” je namijenjen za nastavno osoblje osnovnih i srednjih škola.
Cilj obuke Programa “Interaktivne metode” je unapređenje rada škole u polju kvaliteta “PODUČAVANJE I UČENJE” na putu razvoja interaktivne otvorene škole u kojoj su elementi interaktivnog rada, demokratskog duha i duha otvorenosti zastupljeni u svim segmentima odgojno-obrazovnog procesa.
Trajanje obuke: 40 sati obuke + 24 sata praktičnog rada.
Certifikati/uvjerenja: Pohađanje cjelovite obuke učesnicima/ama omogućava da:
dobiju uvjerenje o učestvovanju ovjereno od strane organizatora obuke
dobiju uvjerenje o učestvovanju ovjereno od strane organizatora obuke i nadležnog ministarstva/pedagoškog zavoda u slučaju partnerskog rada.
Certifikat o završenoj edukaciji se dodijeljuje, ukoliko učesnik/ca ispunjava dole navedene uvjete:
prisustvo tokom edukacije ( najmanje 80% prisustva, minimalno 30 sati);
primjenjene interaktivne metode u nastavnoj praksi;
dokumentovana primjena interaktivnih metoda u nastavi prema uputstvu tokom edukacije.
Primjenom interaktivnih nastavnih metoda izbjegavamo predavanje kao jedini vid nastave, pasivnost učenika/ca, ocjenjivanje samo tačne reprodukcije znanja, a omogućavamo uvažavanje djeteta u školi i njegovih uzrasnih i individualnih karakteristika.
Dominantne metode aktivne nastave/učenja su: praktične, radne, laboratorijske vježbe, manualne aktivnosti, ekspresivne aktivnosti (crtanje, literarni sastavi…), socijalne aktivnosti, terenski rad (izvanučionička nastava).
RAZNOLIKOST METODIČKIH OBLIKA
Interaktivnom nastavom uvažavamo promjene koje proizlaze iz svijeta rada (socijalne vještine koje kompanije traže – sposobnost timskog rada, odlučivanja, donošenja odluka), kao i spoznaje koje dolaze iz psihologije – mnogostrukost vrsta i stilova učenja, rada i mišljenja (zahtjev za metodičkim pluralizmom). Ovakvo učenje omogućava raznolikost metodičkih oblika koja može osloboditi različite potencijale učenja. Put za postizanje učeničkih kompetencija podrazumijeva primjenu strategija aktivnog učenja u nastavi, što je put penjanja uz piramidu znanja!
Ukoliko i Vi želite obnoviti i unaprijediti vlastitu stručnosti i efikasnost za pedagoški efikasno podučavenje koje doprinosi kreiranju iskustvenog, samostalnog i interaktivnog učenja učenika/ca, budite slobodni da nas kontaktirate.
Sign In
The password must have a minimum of 8 characters of numbers and letters, contain at least 1 capital letter