Novosti
Okrugli sto “Sistemski pristup za holistički odgojno-obrazovni proces”

22. maja 2024. godine, u prostorijama Filozofskog fakulteta Univerziteta u Tuzli je održan okrugli sto “Sistemski pristup za holistički odgojno-obrazovni proces”.
Holistički pristup odgojno-obrazovnom procesu podrazumijeva da su odgoj i obrazovanje neodvojivi, isprepleteni i uvjetovani procesi koje je nemoguće razdvajati. Fokus nije samo na sticanju i prenosu znanja, već na razvoju učenikovih kompetencija. Cilj je cjeloviti razvoj učenika na svim područjima ličnosti: socijalnom, emocionalnom, tjelesnom, intelektualnom, i da je svaki od njih prožet moralnom i estetskom dimenzijom
Okrugli sto su organizovali Međunarodno udruženje „Interaktivne otvorene škole“ (MIOS) Tuzla i Filozofski faklultet Tuzla u namjeri da se aktualizira važnost i potreba za sistemskih pristupom u formalnom i neformalnom odgoju i obrazovanju djece.
Tokom ogruglog stola panelisti/ce mr.sc. Esad Halilović, gradsko Vijeće Živinice, prof. dr. Maida Mulić, Zavod za javno zdravstvo Tk i mr.sc. Vildana Zrnanović-Hasanović, JU Centar za socijalni rad Tuzla su govorili/e o potencijalima sistemskog pristupa u odgoju i obrazovanju.
“Povezivanjem djetetovih najvažnijih životnih zajednica, porodice i škole, povećava se mogućnost njegovog pozitivnog intelektualnog, emocionalnog, socijalnog i akademskog razvoja.”, izjavila je prof. dr. Maida Mulić, Rukovodilac službe za preventivno promotivnu zdravstvenu zaštitu u Zavodu za javno zdravstvo Tk.
O preprekama sistemskog pristupa za holistički odgojno-obrazovni proces govorile su prof. Sabina Jogunčić ispred aktiv direktora osnovnih škola Tk i mr. spec. Edina Malkić, Međunarodno udruženje “Interaktivne otvorene škole” Tuzla;
“Da bismo postigli ujednačene kriterije i kvalitet u svim obrazovnim ustanovama potrebno je tražiti sistemska rješenja sa jasno definisanim ciljevima i ishodima tih ciljeva.” izjavila je Sabina Jogunčić, direktorica JU OŠ “Novi Grad” Tuzla, ispred Aktiva direktora osnovnih škola Tk.
Da bi se prepreke prevladale, potrebno je kontinuirano stručno usavršavanje nastavnika, promjena u načinu vrednovanja i ocjenjivanja te prilagođavanje nastavnih programa i nastavnih metoda.
U sistemskom pristupu za holistički odgojno-obrazovni proces, škola i zajednica imaju ključne uloge i odgovornosti.
Škola je odgovorna za kreiranje okruženja koje potiče holistički razvoj učenika i za implementaciju nastavnog plana i programa koji podržava holistički pristup. To uključuje integraciju različitih aspekata učenja i poticanje aktivnog učešća učenika. Kontinuirano, prateći trendove škola je odgovorna za pružanje mogućnosti za profesionalni razvoj nastavnika, uključujući edukaciju za implementaciju holističkog pristupa.
Zajednica može raditi u partnerstvu sa školom kako bi podržala holistički pristup. To može uključivati saradnju na projektima, pružanje resursa ili stručnosti, ili podršku u implementaciji nastavnog plana i programa.
Roditelji imaju ključnu uloga u odgojno-obrazovnom procesu i njihovo uključivanje treba da bude primarno.
O odgovornostima svih uključenih aktera za funkcionalan sistemski pristup u odgojno-obrazovnom procesu govorili/e su prof. Elmir Tulić, Ministarstvo obrazovanja i nauke Tk, mr.sc. žaneta DŽumhur, JU Institut za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja Kantona Sarajevo i prof.dr. Lejla Muratović, Filozofski fakultet Tuzla.
prof. dr. Lejla Muratović, Filozofski fakultet Tuzla je istakla: “Imperativ obrazovanju danas jeste sistemski pristup koji nudi obrasce za razumijevanje i suočavanje sa izazovima pred kojima se obrazovanje nalazi, afirmira interdisciplinarnarnost kao odgovor na te izazove, potiče koherentno djelovanje svih instanci obrazovnog sistema i tako stvara pretpostavke za optimalan razvoj sudionika odgojno-obrazovnog procesa.”
Svi uključeni akteri moraju raditi zajedno kako bi se osiguralo da se holistički pristup zaista i postoji u praksi i da svaki/a učenik/ca ima priliku za cjeloviti razvoj. Na ovaj način se postiže participativno i sinergijsko djelovanje u istom pravcu svih članova mreže, škole i zajednice, i zagovara se da svi koji žele mogu biti dio mreže i dati svoj doprinos u oblasti svog djelovanja.
Video prilog održanog okruglog stola možete pogledati na MIOS Youtube kanalu putem linka: VIDEO.
Okrugli sto je organizovan u okviru projekta “1 kvadratni kilometar obrazovanja”. Projekat je, u periodu od 2020-2024. godine, u saradnji sa 6 osnovnih škola Tk, provodilo Međunarodno udruženje “Interaktivne otvorene škole” Tuzla.
Projekat je zasnovan je na ideji da u radijusu od 1 kvadratnog kilometra oko škole postoje resursi koji mogu dati aktivan doprinos u podršci dječijem učenju i rastu u školi i loklanoj zajednici.
Realizaciju projekta “1 kvadratni kilometar obrazovanja” su omogućili Federalno ministarstvo za ekonomski razvoj i saradnju, Njemačka, Freudenberg fondacija, Njemačka i Međunarodno udruženje “Interaktivne otvorene škole” Tuzla.
Projekat je realiziran uz saglasnost Ministarstva obrazovanja i nauke Tk.